آثار وحدت حوزه ودانشگاه

آثار وحدت حوزه ودانشگاه   محمّدرضا جواهرى قطب حساس و سرنوشت ساز حوزه و دانشگاه دو قطب حساس و سرنوشت […]

آثار وحدت حوزه ودانشگاه

 

محمّدرضا جواهرى

قطب حساس و سرنوشت ساز

حوزه و دانشگاه دو قطب حساس و سرنوشت ساز و دو مغز متفکر است و سازندگان امروز و فردای کشور و تربیت کنندگان نسل جوان و آینده سازان کشورند. هماهنگی و همراهی و پیوند و دوستی حوزه و دانشگاه راهگشای رشد و تعالی جامعه و هدایت عموم مردم است. حوزه و دانشگاه دو سنگر مبارزه و دو پایگاه مقاومت و دو کانون الهام بخش انقلاب اسلامی مردم ایران بوده و باید باشد. حفظ این دو سنگر و پایگاه بزرگ ملت مسلمان ایران و مصونیت آنان در برابر توطئه های دشمنان در گرو هوشیاری، تفاهم و اتحاد این دو قشر فرهیخته است. وحدت حوزه و دانشگاه و پیوستن دانشگاه به حوزه و پذیرش رهبری مذهبی از سوی دانشگاه یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب کبیر اسلامی بود و این وحدت امروز ضامن بقا و تداوم انقلاب اسلامی است و سعادت کشور و ملت را به همراه دارد.

امام خمینی در وصیتنامه سیاسی الهی خویش نیز درباره حوزه و دانشگاه چنین نوشتند: توصیه اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند و دانشگاهیان و جوانان برومند عزیز هرچه بیشتر با روحانیون و طلاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکم تر و استوارتر سازند و از نقشه ها و توطئه های دشمن غدار غافل نباشند و به مجرد آنکه فرد یا افرادی را دیدند که با گفتار و رفتار خود درصدد است بذر نفاق بین آنان افکند او را ارشاد و نصیحت نمایند و اگر تأثیر نکرد از او روگردان شوند و او را به انزوا کشانند و نگذارند توطئه ریشه دواند که سرچشمه را به آسانی می توان گرفت. (صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۸۲ وص ۱۸۳)

وحدت حوزه و دانشگاه از آرمانهای بزرگ انقلاب اسلامی است، زیرا مسأله وحدت حوزه و دانشگاه آثار و منافع بزرگ بی نظیر و جدایی بین حوزه و دانشگاه خطرهای فراوانی دارد.

اقتدار حکومت دینی و اعتلای جامعه اسلامی

وحدت حوزه و دانشگاه وحدت دو نهادی است که صلاح و کارآمدی آن می تواند به کارآمدی و اقتدار حکومت دینی و اعتلای جامعه اسلامی و توسعه همه جانبه بینجامد. الگوی پیشرفت اسلامی – ایرانی و تحقق تمدن نوین اسلامی شیعی در کشور در گرو وحدت حوزه و دانشگاه است. ضعف و وهن وحدت حوزه و دانشگاه عامل توقف و فساد و انهدام دستاوردهای شهدای حوزه و دانشگاه است. آینده نظام اسلامی و فراهم شدن شرایط و عوامل پایداری و تداوم انقلاب اسلامی بسته به وحدت و همکاری حوزه و دانشگاه است. وحدت هدف، رفتار و گفتار اسلامی، وحدت روح علمی، وحدت فکری و آرمانی، وحدت در دفاع از دین و ارزش های دینی و آرمانهای انقلاب اسلامی، همکاری در تولید علم، فرهنگ سازی در راه رشد و توسعه، وحدت سیاسی در پاسداری از انقلاب، وحدت در دشمن شناسی و خنثی نمودن توطئه های دشمن، کارآمدی حکومت دینی، افزایش قدرت سخت افزاری و نرم افزاری در نبرد با دشمنان دین و کشور دینی و توانایی رویارویی با دشمنان در جنگ نرم همه و همه با وحدت حوزه و دانشگاه پیوند دارد و به درستی تحقق می یابد. بنابراین باید به گستره کارکردهای حوزه و دانشگاه و توانایی ها و نیازها و پیش فرض ها و مقدمات و اهداف وحدت حوزه و دانشگاه توجه جدی و بایسته شود و در این زمینه تحقیقات اساسی انجام شود. عوامل وحدت و موانع آن شناسایی گردد و ساز و کارها و تشکیلات و تدبیر و برنامه ریزی دایمی انجام شود.

اتحاد و یگانگی حوزه و دانشگاه

 

امام خمینی درباره اتحاد و یگانگی حوزه و دانشگاه با بسیج دانشجو و طلبه فرمودند: امروز یکی از ضروری ترین تشکلها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند. فرزندان بسیجی ام در این مراکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر نه شرقی نه غربی باشند. امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند. فرزندان انقلاب به هیچ وجه نگذارند ایادی آمریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند.تنها با بسیج است که این مهم انجام می پذیرد. مسایل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پاسگاه علمی است. حوزه علمیه و دانشگاه باید چارچوب های اصیل اسلام ناب محمدی(ص) را در اختیار تمامی اعضای بسیج قرار دهند. (صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۵۳.)

پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل ازباشگاه