۱۳۹۸/۰۹/۰۲ بدون نظر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از خبرگزاری ایمنا

مدیر حوزه علمیه آیت الله گلپایگانی گلپایگان گفت:

آرمان‌های حوزه و دانشگاه باید یکی شود و آرمان واقعی اجرای احکام اسلامی و حرکت برای اجرای اهداف الهی باشد که نتیجه تحقق این امر ایجاد یک تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود.


حجت‌الاسلام حاج حسن غروی در گفتگو با خبرنگار ایمنا در گلپایگان، اظهار داشت: ضرورت ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه در ایران اسلامی از آنجا ناشی می‌شود که رژیم معدوم پهلوی از آغاز دانشگاه را برای تقابل با حوزه تاسیس کرد.وی افزود: در طول تاریخ فعالیت حوزه تمامی معارف و علوم در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شد به همین دلیل رژیم پهلوی که دست نشانده استعمار غرب بود دست به تحولاتی ریشه‌ای و بنیادی زد که هدف از این تغییر و تحولات کم رنگ و محو کردن دین از تمام شئونات جامعه بود.

مدیر حوزه علمیه گلپایگان تصریح کرد: آن‌ها در تقابل با اسلام گاهی از ابزار سخت افزاری مانند برداشتن چادر از سر زنان یا ممنوع کردن عزاداری سیدالشهدا استفاده می‌کردند و گاهی نیز از ابزار نرم افزاری بهره می‌بردند که همین تاسیس دانشگاه به منظور جدا کردن جوانان از روحانیت نمونه‌ای ازاین تقابل بود.

وی بیان داشت: آنها غافل از این بودند که این جوانان مسلمان هستند و در همان دانشگاهی که آنها برای مقابله با دین ایجاد کردند تشکل‌های اسلامی تشکیل می‌شود و تبدیل به معضلی برای شاه و نظام سلطنتی وی خواهد شد.غروی خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی برای از بین بردن این خلا بحث وحدت حوزه و دانشگاه مطرح شد و این وحدتی اصیل و استراتژیک برای ایجاد ارتباطی دوسویه بین جوانان و روحانیت است نه وحدتی مقطعی که براساس تاکتیکی خاص و نیازهای یک برهه از زمان به کار گرفته شود. وی تاکید کرد: منظور از ایجاد این وحدت ارائه چند واحد درسی معارف در دانشگاه نیست بلکه باید متون درسی دانشگاه اسلامی شود و علوم غربی که در علوم انسانی دانشگاه‌ها تنیده شده است، غربال و در یک جمله علوم انسانی ما علوم اسلامی شود. مدیر حوزه علمیه گلپایگان با اشاره به اینکه نظام دانشگاهی غرب براساس لیبرالیسم و امانیسم و محوریت دنیا و انسان منهای خدا شکل گرفته است، افزود: این که ما نتوانستیم تاکنون وحدتی شایسته میان حوزه و دانشگاه ایجاد کنیم وجود همین تضاد در علوم آموزشی است چرا که از یک طرف به دانشجویان علوم انسانی غربی را القا می‌کنیم و از طرف دیگر می‌خواهیم اسلامی باشند.

وی گفت: باید با جدیت درصدد تغییر و پالایش کتب درسی باشیم و آرمان‌های حوزه و دانشگاه یکی شود و آرمان واقعی اجرای احکام اسلامی و حرکت برای اجرای اهداف الهی باشد که نتیجه تحقق این امر ایجاد یک تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود.غروی ادامه داد: هنگامی دین اسلام تمدن ساز می‌شود که بین علم و اسلام فاصله‌ای نباشد اکنون این فاصله ایجاد شده و ما باید تلاش کنیم رابطه‌ای مثبت ایجاد کنیم تا به واسطه این ارتباط وحدت تحقق یابد. وی با تاکید بر این امر که حوزه و دانشگاه باید در تعامل باشند نه در تقابل، اضافه کرد: سازمان‌های آموزش عالی باید بیشتر از اینکه به فکر آموزش باشند برای پرورش قشر جوان تلاش کنند تا بتوانند تا اندازه‌ای وحدت بین جریان حوزه و دانشگاه را تحقق بخشند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *