آنچه باید در ماه مبارک رمضان از کرونا بدانیم

آنچه باید در ماه مبارک رمضان از کرونا بدانیم   با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و بروز بحران […]

پروفسور عزیزی
آنچه باید در ماه مبارک رمضان از کرونا بدانیم

 

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و بروز بحران کرونا، این سؤال ذهن بسیاری از افراد جامعه را درگیر خود کرده است که ما با این شرایط بحرانی ویروس منحوس کرونا چه‌کار کنیم، روزه‌بگیریم یا نگیریم؟

پروفسور فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور در موسسه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای معیار ضمن شرکت در ویژه‌برنامه گفتارها و رهیافت‌های موسمی “مکث ” به بررسی شیوه‌های روزه‌ داری در ایام ماه مبارک رمضان پرداخت و ضمن تقسیم بندی افراد به سه دسته‌ی افراد سالم، افراد دچار بیماری‌های گوناگون و افرادی که کرونا گرفته  و بهبود یافته‌اند گفت:

از نظر پزشکی افرادی که با تشخیص قطعی، کرونای با علائم داشته اند  و بهبود پیدا یافته اند توصیه می‌شود تا شش هفته روزه نگیرند.

به‌طورکلی روزه ‌داری برای افراد سالم هیچ ضرری ندارد و به دلیل اینکه روزه سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می‌کند، عوامل التهاب زایی مضر را تخفیف می‌دهد و سلول‌های انسان را در برابر استرس مقاوم می‌کند، روزه‌ داری متناوب و اسلامی توصیه می‌شود.

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح شرایط فعلی کرونا ضمن اشاره به چند نکته در خصوص روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان گفت:

افراد باید ضمن رعایت فاصله اجتماعی و نزدیک نشدن به فرد مبتلابه کرونا، مسائل مربوط به شستن دست‌ها را رعایت کنند. حتماً حدفاصل افطار تا سحر حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب و مایعات دیگر را مصرف کنند.

وی در ادامه خشکی مخاط را شرایط مساعدی برای ویروس کرونا دانست و افزود: اگر می‌توانید با استفاده از دستگاه تولید بخارآب و یا هر وسیله ایمنی نسبت به افزایش رطوبت هوای خانه اقدام کنید (مثل گذاشتن دیگ آب روی اجاق)  تا وضعیت مطلوبی برای تنفس فراهم آوریم.

پروفسور فریدون عزیزی در پایان از افراد سالم خواست با رعایت نکات بهداشتی و موارد ذکرشده، بدون دغدغه به فریضه روزه داری در ماه مبارک رمضان بپردازند.