تعامل بیشتر حوزه و دانشگاه در زمینه علوم انسانی ضروری است

شهید مفتح.حوزه.دانشگاه.وحدت. راهکارها

استاد حوزه اراک:

ضرورت تعامل بیشتر حوزه و دانشگاه در زمینه علوم انسانی

 

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک :

افزایش تعامل حوزه و دانشگاه را منوط به تبیین ضرورت این تعامل و وحدت دانست

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حجت‌الاسلام سیداحمد میرمهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کرد: در شرایط کنونی نیاز است که فعالیت‌ها و تلاش‌های همه‌جانبه‌ای در عرصه علمی کشور انجام شود تا بتوان نیازهای فعلی را برآورده کرد.

وی با اشاره به اینکه وحدت این دو نهاد باعث می‌شود که وابستگی‌ها از بین برود، گفت: انقلاب اسلامی با شعار استقلال و آزادی شکل گرفته است و تحقق استقلال منوط به انجام فعالیت‌های علمی و تلاش‌های درونی است تا روی پای خود بایستیم. میرمهدی تصریح کرد: تحقق استقلال کشور صرفاً با رشد علمی و علوم تجربی میسر نمی‌شود بلکه لازم است که فرهنگ استفاده از این علوم در کشور نهادینه شود. اشکال امروز ما به غرب بر سر همین فرهنگ و تکنولوژی‌هاست که بدون توجه به مسائل دینی، دیدگاه مذهبی و خدایی عمل می‌کنند و اینگونه اقدامات مشکلاتی برای بشر نیز به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه تکنولوژی که امروز غرب بسیار به آن وابسته است علومی است که ظلم و جنایت را در پی داشته است، عنوان کرد: اگر ما نیز بخواهیم همان مسیری را که غرب در پیش گرفته ادامه دهیم قطعاً با مشکلات آنها مواجه خواهیم بود در صورتی که برای رعایت حقوق دیگران باید براساس مباحث دینی و اسلامی حرکت کنیم. رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با تأکید بر اینکه ارتباط حوزه و دانشگاه باید براساس اتحاد در هدف ایجاد شود، گفت: دانشگاهیان باید یافته‌های علمی خود را با هدف قرب الهی و در راستای تعالی کشور ارائه کنند و حوزویان نیز در این مسیر اهداف خدایی را در نظربگیرند.

وی با اشاره به ضرورت وحدت بین حوزه و دانشگاه افزود: تاکنون حرکت‌ها و همکاری‌هایی در قالب نشست در جهت ارتباط و تعامل سازنده بین حوزه و دانشگاه انجام شده است اما، این اقدامات کفایت نکرده، به ویژه در زمینه علوم انسانی ضرورت دارد که تعامل بیشتری بین حوزه و دانشگاه وجود داشته باشد. میرمهدی تأکید کرد: باید در علوم انسانی مباحث اسلامی و دستورات دینی و قرآنی لحاظ شود. برای مثال در بحث رشته مدیریت باید مدیریت اسلامی تدریس شود اما هنوز مباحث مدیریتی که تدریس می‌شود تدوین شده براساس مدیریت غربی است و تحقق این امر منوط به توجه به مباحث اسلامی و تعامل و وحدت حوزه و دانشگاه است که تاکنون مغفول مانده و شکل عملی به خود نگرفته است. وی با تأکید بر اینکه حوزه علمیه تاکنون اقداماتی در این راستا داشته است اما به صورت مشترک با دانشگاه عمل نکرده است، افزود: گام اول افزایش تعامل حوزه و دانشگاه، تبیین ضرورت این وحدت و تعامل است. رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک تصریح کرد: تا زمانی که ضرورت این وحدت شناخته نشود به سراغ آن نخواهیم رفت. تاکنون جلساتی در جهت تبیین این ضرورت به صورت جدی تشکیل نشده درصورتی که با تبیین ضروریات قطعاٌ هر دو سو به سمت بررسی مطالبات و عملی ساختن آنها خواهند رفت.