جزیره‌ای عمل‌کردن در حوزه و دانشگاه عامل ایجاد فساد است

جزیره‌ای عمل‌کردن در حوزه و دانشگاه عامل ایجاد فساد است    استاد حوزه علمیه گفت: تنها زمانی در جامعه جهل […]

جزیره‌ای عمل‌کردن در حوزه و دانشگاه عامل ایجاد فساد است

 

 استاد حوزه علمیه گفت: تنها زمانی در جامعه جهل و عدم شناخت نسبت به مسائل کلان جامعه از میان رفته و مشکلات اجتماعی برطرف می‌شود که تعاملات میان حوزه و دانشگاه به شکل مناسبی شکل بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا باطنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، درباره وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اگر چه تعامل خوب و سازنده‌ای میان مراکز دانشگاهی و تخصصی حوزه علمیه استان اصفهان شکل گرفته است، اما می‌توان گفت که این وفاق و وحدت هنوز در برخی بخش‌ها حداقلی و نیازمند تقویت است.

وی افزود: هر ساله تعدادی از دانش آموختگان حوزوی برای تکمیل علوم خود به خصوص در رشته‌هایی مانند علوم انسانی و الهیات به جمع دانش پژوهان دانشگاهی اضافه شده و در مقابل نیز به طور متوسط سالانه ۲۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌ها از مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جذب مراکز حوزوی می‌شوند. جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان از ایجاد زمینه‌های مشترک پژوهشی میان حوزه و دانشگاه خبر داد و گفت: در حال حاضر توافق نامه‌های مشترکی میان دو معاونت آموزش و پژوهش حوزه علمیه و دانشگاه اصفهان منعقد شده است و کارهای پراکنده دیگری مانند برگزاری نشست‌های مشترک بحث و گفت‌وگو در خصوص مباحث گوناگون اقتصاد اسلامی و … صورت گرفته است، اما هنوز لازم است مسائل در این خصوص سامان بیشتری پیدا کند.

باطنی با بیان این‌که «امروز بسیاری از اساتید حوزه و دانشگاه به صورت مشترک در مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی فعالیت می‌کنند» خاطرنشان‌کرد: حوزه و دانشگاه دو قطب مهم، محوری و کلیدی برای مباحث فرهنگی، علمی و پژوهشی در کشور ما است و این دو قطببه منزله دو بال برای جامعه دینی ایران محسوب می‌شوند به همین دلیل نیز لازم است مراکز حوزوی و دانشگاهی در جهت سامان دهی و شکل دهی ساختاری برای تقویت وحدت میان حوزه و دانشگاه وارد عمل شوند. وی با بیان این‌که «وحدت حوزه و دانشگاه دست‌مایه الهامات الهی امام خمینی (ره) و از ابتکارات ایشان بوده است» تصریح کرد: در طول ۳۰ سال گذشته حوزه و دانشگاه باید تلاش‌ها و اقدامات عملی، سازمان یافته و کاربردی بسیاری را برای تقویت وحدت میان خود انجام می‌دادند، اما این اتفاق اگر چه امروز به شکل نظری با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است، اما به صورت عینی و عملی تا حدود زیادی زمین مانده است.

جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان در بیان علت لزوم ایجاد وحدت همه جانبه میان حوزه و دانشگاه گفت: جامعه امروز ایران هم دینی است و هم انقلابی و به همین دلیل نیز برای دنیا و مسائل امروز جهان دارای حرف، پیام و ایده است. بسیاری از جوامع شرقی و غربی و تمام محافل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جهان چشمان خود را باز کرده‌اند تا مسائل داخلی ایران را رصد کنند.

باطنی تصریح‌ کرد: اگر ما در یک جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم که در آن بر اساس مبانی اعتقادی خود به این باور رسیده‌ایم که همه علوم دینی برخاسته از عقل بوده و از یک سو مواهب خداوندی محسوب می‌شوند و از سوی دیگر برای جامعه و بشر مفید فایده هستند نباید خط کشی در دست بگیریم و میان علوم دانشگاهی و علوم حوزوی خط بکشیم و آن‌ها را از یکدیگر جدا بدانیم و اعلام کنیم که همه علوم دانشگاهی غیر دینی و همه علوم حوزوی دینی هستند. وی با تاکید بر این‌که «فارغ التحصیل یک رشته تخصصی دانشگاهی باید از یک رشد قابل قبول از معارف، اعتقادات و معنویات برخوردار باشد» گفت: با این حال طلبه جوانی هم که با تلاش و کوشش به درجه‌ای از درک و استنباط مسائل شرعی از منابع و مبانی دینی دست می‌یابد باید مسائل اجتماعی و تخصص‌های مورد نیاز جامعه خود را در حدی معمول و عمومی بشناسد. جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان با بیان این‌که «دین و علم با یکدیگر در تعارض نیستند» ادامه داد: این بازخورد باید در جامعه جریان یابد که دین و علم دو بال برای حرکت، پویایی، نشاط و پرواز جامعه دینی، مردم و متدینین هستند. باطنی خاطرنشان‌ کرد: جزیره‌ای عمل کردن یکی از دلایل بروز این مشکلات و فساد در جامعه اسلامی و حوزه و دانشگاه است به طوری که متخصص یک رشته پر طرفدار دانشگاهی باید مانند یک طلبه حوزه حداقل‌های مسائل کلامی، اخلاقی و فقهی را بدون قائل شدن هیچ تمایزاتی بیاموزد تا بتواند در آینده آرمان‌های نظام و انقلاب و جامعه را در کشور استقرار ببخشد و در برابر فقر و فساد و تبعیض به مقابله و مبارزه برخیزد.