۱۳۹۹/۰۸/۱۸ بدون نظر
مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان:

دستاورد وحدت حوزه و دانشگاه حل مشکلات اجتماعی است

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان با تاکید بر ضرورت وحدت میان حوزه و دانشگاهیان گفت: دستاورد این وحدت حل مشکلات اجتماعی است.

حجت الاسلام ابطحی، در گفت و گو با خبرنگار حوزه در اصفهان به مناسبت هفته وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه از مسائل مطرح شده در روزهای اخیر نیست، بلکه ریشه در اندیشه های ناب حضرت امام راحل دارد و از دغدغه های رهبر معظم انقلاب نیز می باشد.

وی گفت: قبل از انقلاب شخصیت هایی چون شهید مطهری و شهید مفتح در این راستا تلاشهایی را انجام دادند و شهید مطهری نیز با وجود قابلیت بالایی در امر دروس حوزوی و مرجعیت علمی حوزوی پا بر هوای نفس خویش نهاد  و با توجه به احساس وظیفه ای که کرد به دانشگاه ها رفت و در آن عرصه فعالیت نمود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان، تصریح کرد: قدم هایی که افرادی چون شهید مطهری و شهید مفتح دراین راستا برداشتند بسیار بی نظیر بود، شهید مطهری در زمانی که مسئله کمونیست‌ها مطرح بود به دانشگاه رفت و رسالت آگاه سازی جوانان را آغاز کرد  و کمر کمونیست را شکست .

وی ابراز کرد: انتظار این بود که پس از شهادت مطهری ها و مفتح ها افراد و شخصیت هایی بزرگی از حوزه با  پشتوانه علمی  مناسب قدم در همان راه نهند و به دانشگاه ها بروند و در مقابل اندیشه های منحط و منحرف مستدل صحبت کنند اما اینطور نشد.

این استاد حوزه، ادامه داد: دومین بحثی که در زمینه وحدت  حوزه و دانشگاه ها مطرح شد، تشکیل نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بود و عده ای از روحانیون  برای تدریس معارف و امثال اینها به دانشگاه رفتند که ثمرات بسیار خوبی داشت، ولی لازم است که بگوییم، بعضی از موضوعات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی که در تخصص دانشگاه است ، حوزه  زمینه تشکیل یک کلاس را با اساتید دانشگاه فراهم کند.

حجت الاسلام ابطحی، عنوان کرد: خیلی از مسائل در دانشگاه ها هست که برای روحانیت مفید است ولی برنامه ریزی نکرده ایم که از وجود  اساتید دانشگاه در حوزه ها بهره برداری و استفاده کنیم، همین باعث ایجاد ذهنیت حادی بین اساتید شد که این تعامل و وحدت یکطرفه است.

وی اضافه کرد: اگر  بنا هست وحدت وجود داشته باشد، باید طرفینی باشد که تا به امروز این امر محقق نشده است، ایجاد ارتباط صمیمی میان  حوزه و دانشگاه زمینه ساز وحدت است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان خاطرنشان کرد: ما دارای فقه پویایی هستیم، که می تواند جوابگوی مسائل باشد، و این بحث وحدت نباید در یک جلسه  خلاصه شود و باید مداوم و ریشه ای تبیین گردد.

وی تاکید کرد: حوزه علمیه باید وارد عرصه های نوین و به روز شود و به صورت تخصصی به این امر بپردازد و دراین رعصه به طور مثال مرکز تخصصی حوزه علمیه می تواند ورودی جدی به رشته های دانشگاهی داشته باشد.

حجت الاسلام ابطحی، در پایان در توضیح دستاورد وحدت حوزه و دانشگاه گفت: بهترین دستاورد ارتباط میان این دو فضا، رفع مشکلات اجتماعی و تولید علم و پیشرفت جامعه است.

پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از خبرگزاری حوزه

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *