رشد و تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی در گرو وحدت حوزه و دانشگاه است

محمدرضا عارف: رشد و تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی در گرو وحدت حوزه و دانشگاه است استان‌ها > قزوین – عضو […]

محمدرضا عارف:

رشد و تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی در گرو وحدت حوزه و دانشگاه است

استان‌ها > قزوین – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی راهکار رشد، پیشرفت و تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی را تنها در وحدت حوزه و دانشگاه ممکن دانست
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین محمدرضا عارف بعد از ظهر امروز ، دوشنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در سالن آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه یا دانشجو و طلبه جزو راهبردهای اصلی انقلاب است.
وی افزود: اگر به پیام‌های امام(ره) در سالهای قبل از انقلاب به انجمن های اسلامی دانشحویان خارج از کشور توجه کنیم خواهیم دید که کلید واژه اصلی پیام امام در وحدت حوزه و دانشگاه بوده است.
شهید مفتح نگاه عمیق و ژرفی در تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه داشت
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه حضرت امام(ره) به دانشگاه و حوزه به عنوان دو بال اصلی با یک هدف مشترک نگاه میکردند، عنوان کرد: شهادت شهید مفتح به عنوان قربانی افراط توسط گروه افراطی فرقان باعث شد تا این روز به نام وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شود.
وی بیان کرد: در شرایطی که در قرن اخیر اصرار بر جدایی دین از سیاست بود شهید مفتح نگاه عمیق و ژرفی در تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه داشت.
عارف بیان کرد: اگر به سابقه حوزه‌های علمیه در قرن های ابتدایی بعد از اسلام نگاه کنیم می بینیم تمام علوم در حوزه‌های علمیه در کنار یکدیگر بوده و هدف آن تربیت حکیم است، یعنی دانشجویی که در کنار دغدغه‌های دینی و معنوی، دغدغه علمی را نیز دارد.
وی گفت: متاسفانه روند تاریخ به گونه‌ای بوده که نتوانستیم این روند را حفظ کنیم تا در نهایت جدایی دین از سیاست در دستور کار دشمنان اسلام قرار گرفت و حوزه ها به تحجر و سنت گرایی و دانشگاه به غرب زدگی و دین گریزی محکوم شدند.
حاکمیت ارزش های انقلاب هدف منشترک حوزه و دانشگاه
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در نگاه امام (ره) حوزه و دانشگاه دو بال اصلی انقلاب محسوب می شود بیان کرد: این دو بال یک هدف مشترک را دنبال میکنند و آن هدف تعالی نظام، پاسخگویی به مطالبات مردم و حاکمیت ارزش های انقلاب است.
وی با اشاره به اینکه دین و علم دو بخش از یک موسسه راهبردی هستند، تأکید کرد: جهت گیری که در فرمایشات مقام معظم رهبری و امام راحل(ره) وجود دارد نشان از همطرازی دانشگاه و حوزه است و هیچ جا نمی بینیم که یکی بر دیگری برتری داشته باشد.
عارف اظهار کرد: نسبت به آنچه باید انجام شود خیلی فاصله داریم و باید به بهانه ۲۷ آذر در حوزه و دانشگاه با دعوت از بزرگان دو بخش، این بحث به صورت جدی مطرح شود که برای وحدت چه باید کرد.
وی با بیان اینکه ما بر این باوریم که راهکار رشد، پیشرفت و تحقق آرمانهای انقلاب در گرو این وحدت است، افزود: مزیت اصلی ما علم و فناوری و جوانان با انگیزه و با استعدادی است که در اداره کشور شریک هستند .
شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌دنبال استقلال علمی در کشور است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به فرا رسیدن سالروز تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: جهت‌گیری اصلی شورای انقلاب فرهنگی و هدف انقلاب فرهنگی استقلال علمی کشور بود.
وی بیان کرد: یکی از دلایل انقلاب فرهنگی، فضای خاص حاکم بر دانشگاه و وجود گروهک‌هایی بود که فضا را برای تولید علم در دانشگاه بسته بودند.
عارف عنوان کرد: اگر شاخص‌های علمی کشور را چه در کمی و چه کیفی نگاه کرده و با پیش از انقلاب فرهنگی مقایسه کنیم اهمیت و دستاوردهای بزرگ انقلاب فرهنگی را میتوان پی برد.
وی همچنین با اشاره به روند اسلامی شدن علوم انسانی در دانشگاه‌ها بیان کرد: علوم انسانی و اسلامی شدن این علوم نیز از همان ابتدای انقلاب و در شرایطی که ارتباط بین حوزه و دانشگاه قطع بود مطرح شد.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه علوم انسانی ما در قبل از انقلاب از غرب الگو گرفته بود و علوم درون دانشگاهی ما نیز ترجمه شده علوم غربی بود، گفت: بعد از انقلاب این سوال مطرح شد که جایگاه اسلام و نظریات آن در علوم اسلامی کجاست.
وی اظهار کرد: هیج کس منکر این نیست که نباید در دانشگاه علوم غربی وجود داشته باشد یا مورد مطالعه قرار بگیرد بلکه باید بدنبال این باشیم در کنار این نظریات از نظریات متقن دینی نیز استفاده شود.
عارف بیان کرد: بعد از انقلاب در راستای اسلامی شدن این علوم اتفاقات خوبی افتاد اما هیچ گاه به جایگاه اصلی که باید می‌رسیدیم، نرسیده‌ایم و متاسفانه شاهد هستیم در دهه چهارم انقلاب هنوز نظریات متقن دینی و اسلامی در کتب دانشگاهی ما جایگاه کاملی ندارد.
وی در پایان یادآور شد: اندیشمندان و دانشگاهیان بسیار زیادی داریم که میتوانند در این حوزه ورود پیدا کنند و باید از این ظرفیت عظیم برای اسلامی شدن دانشگاه ها استفاده کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از خبر آنلایین