ضرورت بازتعریف اهداف انجمن اسلامی دانشگاه

ضرورت بازتعریف اهداف انجمن اسلامی   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر علی خدیوی، مسئول نهاد نمایندگی […]

ضرورت بازتعریف اهداف انجمن اسلامی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر علی خدیوی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، در جلسه شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه  ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر، از تلاش‌های ریاست دانشگاه به‌منظور حفظ جایگاه انجمن اسلامی قدردانی کرد و افزود: باتوجه‌به تغییر ماهیت مسائل مبتلا به اجتماعی و فرهنگی، ضرورت بازبینی اساسنامه و بازتعریف اهداف انجمن اسلامی دانشگاه وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت افزایش انگیزه اعضای انجمن اسلامی و توجه به رویش‌های یک تشکل، تصریح کرد: مخاطب اصلی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان هستند و بر اساس این بیانیه ازاین‌پس، باید بار رسالت و اهداف انقلاب را بر دوش کشند، هدف از این رویکرد، توجه به رویش‌هاست.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر خدیوی در پایان اظهار کرد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری موظف است از تمام تشکل‌ها با تمام ظرفیت حمایت و برای تسهیل امور و هم‌افزایی آنها تلاش کند. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در این زمینه اعلام آمادگی می‌کند.

 

لزوم تدوین راهبردی به‌روز در انجمن اسلامی دانشگاه بر مبنای گفتمان های نوین انقلاب اسلامی

 

دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه فجر، اظهار کرد: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در حوزه تشکیلاتی و صیانتی از ارزش‌های انقلاب، برپایی انجمن‌های اسلامی بود. شکل‌گیری و بالندگی تشکیلاتی انجمن‌های اسلامی به‌عنوان ظرفیت‌های نهادی و انقلابی مربوط به دوران بعد از انقلاب است.

رئیس دانشگاه ادامه داد: در اوایل انقلاب نقش مهم و مؤثر انجمن‌های اسلامی در صیانت و حفظ و ارتقای ارزش‌ها و مفاهیم انقلاب اسلامی نقش بی‌نظیر و بی‌بدیل بود. انجمن‌ها در روزهای پرمخاطره سیاسی، نقش استحکام و حفاظت از انقلاب اسلامی را برعهده داشتند و در حال حاضر نیز با نگاه بر تاریخچه و پیشینه درخشان انقلاب اسلامی، ضرورت ارتقای جایگاه انجمن اسلامی به‌عنوان نهادهای مولد انقلاب اسلامی موردتوجه قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: اگرچه با ایجاد ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی متعدد، بخشی از وظایف انجمن اسلامی به سایر نهادهای فرایندی واگذار شد، اما کماکان نقش راهبردی انجمن اسلامی در حفظ مفاهیم انقلاب در فضاهای اداری، خدماتی، اجتماعی و صنعتی پابرجاست.

به گفته دکتر زالی، باتوجه‌به واگذاری بخشی از وظایف متنوع و متکثر انجمن‌های اسلامی در دهه اول انقلاب به سایر نهادهایی که به‌تدریج وارد فضای فرهنگی کشور شدند، انجمن‌های اسلامی فرصت پیدا می‌کنند تا با دگردیسی راهبردی، ساختاری و عملکردی، راهبرد نوینی را برای خود تبیین کنند و در راستای نقش‌های اولیه انجمن‌ها گام بردارند.

وی انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را از جمله انجمن‌های فعال و با پیشینه مستمر و پیوسته مبتنی بر ممارست تشکیلاتی دانست و گفت: این انجمن جایگاه فرهنگی و اجتماعی خود را در تمام فرازوفرودهای دانشگاه حفظ کرده است. آسیب‌شناسی و نگاه آینده نگارانه، به‌خصوص برای تنظیم و تدوین راهبردهای نوین انجمن اسلامی دانشگاه باتوجه‌به گفتمان‌های جدید انقلاب اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است. انجمن اسلامی دانشگاه باید با برنامه‌ای نوین، متناسب با مقتضیات روز، فعالیت‌های خود را گسترش دهد.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: اگر انجمنی در هر تشکیلاتی متناسب با شرایط زمانی و مقتضیات پیرامونی، تغییر ساختاری اعمال نکند، دچار آفت ایستایی خواهد شد که عملکرد چند دهه فعالیت فرهنگی و تاثیرگذار اجتماعی و حضور در عرصه های خدمت رسانی، انجمن اسلامی دانشگاه را از این آفت در امان نگاه داشت. این انجمن باید در راستای ایجاد رویش‌های تشکیلاتی و پیوند زدن نسل‌های جوان به لایه‌های متفاوت مدیریتی گام بردارد.

دکتر زالی افزود: باتوجه‌به فرمایشات مقام معظم رهبری، محرومیت‌زدایی و عدالت‌محوری، ۲ محور اصلی از اهداف و بنیان‌های انقلاب اسلامی است که می‌تواند در تدوین و تبیین راهبردهای انجمن اسلامی دانشگاه نقش اساسی داشته باشد.

رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مدون که می‌تواند در انشای راهبردهای نوین تشکیلاتی انجمن اسلامی نقش مهمی داشته باشد، بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری است، ادامه داد: این بیانیه، بیانیه‌ای جامع، علمی، متقن، به‌روز و پویاست و مفاد مندرج آن در تدوین نقشه راهی آینده نگارانه برای انجمن نقش مهمی ایفا می‌کند.

دکتر زالی گفت: اگر انجمن فاقد برنامه راهبردی و بی توجه به برنامه‌های استراتژیک و تحولی باشد، دوام و بقا و ثبوت تشکیلاتی آن در معرض خطر قرار می‌گیرد و صرف تاریخچه قوی نمی‌تواند روبه‌جلو حرکت کند.

وی بر لزوم برقراری ارتباط مهربانانه با کارکنان دانشگاه توسط انجمن اسلامی تاکید کرد و افزود: اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان وقتی وارد فضای انجمن اسلامی می‌شوند باید از احساس امنیت خاطر شغلی و عاطفی برخوردار باشند. باید به‌گونه‌ای عمل کرد که مهربانی در فضای انجمن موج بزند و مبنا تقویت و تبیین اخوت باشد، چراکه خودجوشی انجمن در سطح تشکیلاتی نشان از مردمی بودن آن دارد و این رویکرد باید حفظ شود.

رئیس دانشگاه ادامه داد: انجمن اسلامی به دلیل جایگاه ممتاز می‌تواند به‌عنوان کانون مهم در بسط مهرورزی اجرایی و اداری عمل کند. هرگونه کینه ورزی، رفتار غیراسلامی و غیرمهربانانه در شأن محیط‌های دانشگاهی نیست و انجمن اسلامی می‌تواند نقش مهمی را در تغییر اتمسفر عاطفی دانشگاه ایجاد کند.

دکتر زالی در ادامه اظهار کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، هر نهاد انقلابی باید جذب حداکثری را در نمو تشکیلاتی صورت دهد. ورود به حوزه بسیج و انجمن باید برای تمام افرادی که پذیرای خطوط قرمز انقلاب اسلامی هستند، باز باشد. افراد نباید احساس کنند انجمن اسلامی تشکیلات انتزاعی است، چراکه انجمن متعلق به کارکنان است و کارکنان صاحبان اصلی انجمن اسلامی هستند.

وی با اشاره به نقش موثر انجمن اسلامی در فرهنگ سازی، گفت: انجمن اسلامی باید به‌عنوان کنشگر فعال فرهنگی مورد توجه قرار گیرد، چراکه بنیان های فرهنگی دانشگاهی هستند و نباید از این رسالت فاصله بگیرند، باید برنامه مدونی برای گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی، صیانت از ارزش‌ها و بازآفرینی خاطرات انقلابی در انجمن‌های اسلامی تدوین شود.

به گفته رئیس دانشگاه، ترویج خدمت‌رسانی، پیشتازی و پیش‌قراولی اعضای انجمن اسلامی در حوزه نظم اداری، رفع مشکلات مردم، تکریم ارباب‌رجوع، احصای حقوق شهروندی و مراجعین به مراکز بهداشتی و درمانی قابل‌تقدیر است و همه اعضا در انجمن اسلامی باید به این اصل توجه کنند.

دکتر زالی یکی از ایستگاه‌های آغازین بسط فرهنگ سازمانی حفظ کرامت مراجعین را انجمن اسلامی اعلام کرد و گفت: در سال‌های اخیر اعضای این انجمن نشان دادند در این زمینه می‌توانند اسوه و الگو باشد.

وی با اشاره به لزوم ایجاد برنامه‌های متنوع فرهنگی و توجه به برنامه‌های نوآورانه و ابتکارانه، در کنار حفظ شیرازه برنامه فرهنگی، تنوع پذیری متناسب با ابتکار و به اقتضای محیط، عنوان کرد: ناهمگنی مخاطبان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کار اعضای انجمن را سخت‌تر می‌کند، اما همین تنوع، زیبایی ویژه‌ای را به انجمن خواهد بخشید.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: با توجه نقش مؤثر انجمن در دانشگاه، وظیفه اداری و سازمانی اقتضا می‌کند، تثبیت جایگاه انجمن به‌عنوان یک ضرورت در حوزه ریاست دانشگاه نیز پیگیری شود، البته انجمن هم باید حرکت توسعه‌ای و روبه‌جلو را در پیش گیرد.

وی در پایان با بیان جایگاه مهم انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کشور، گفت: نظام اجرایی و اداری کشور در اجرای قوانین و تدوین تشکیلاتی جایگاه ممتازی را در نمای ملی برای انجمن اسلامی قائل است.

 

 

 

حوزه عملیاتی انجمن اسلامی، خدمت‌رسانی به بدنه کارمندان است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد علمی مدیر تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در این نشست، مسئولیت بسیار مهم انجمن‌های اسلامی را در زمان آغاز فعالیت، پاک‌سازی و انتصاب نیروهای انقلابی دانست و عنوان کرد: موضع انتصابات تا اواخر دهه ۷۰ نیز همچنان برعهده انجمن‌های اسلامی بود، اما اکنون ماهیت تشکل‌های مردمی و مذهبی تغییر کرده است.

وی تصریح کرد: حوزه عملیاتی انجمن اسلامی، خدمت‌رسانی به بدنه کارمندان است، به‌طوری‌که ۱۰ درصد نگاهشان باید به لایه‌های مدیریتی باشد و ۹۰ درصد پارادایم مردمی داشته باشند. تعامل با انجمن و قرارگرفتن انجمن در کنار بخش‌های مختلف سازمان و تقویت آنها، جایگاه انجمن را تثبیت می‌کند.

به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین علمی، در تهران ۱۴ هزار هیئت ثبت شده، نزدیک به ۳۰ انجمن فعال، بالغ بر ۴۰۰ کانون فرهنگی و ۱۷ هزار مداح فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، هیئت، یک قرارگاه جهادی و تبیینی است. انجمن اسلامی هم اگر با این رویکرد حرکت و خودش را اصلاح کند، توجه، عنایت و حمایت مجموعه مدیریتی دانشگاه را نسبت به خودش جلب خواهد کرد.

وی در پایان برای صدور مجوز ایجاد انجمن اسلامی در تمام واحدهای تابعه دانشگاه اعلام آمادگی کرد.