نشست مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران

نشست مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران برگزار شد  نشست مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران به میزبانی […]

نشست مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران برگزار شد

 نشست مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران به میزبانی دانشگاه علوم توان‌بخشی و سلامت اجتماعی صبح روز یکشنبه هفتم آذرماه با حضور مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد افشاری مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم توان‌بخشی و سلامت اجتماعی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی ساداتی نژاد مسئول استانی دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران برگزار شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از دفتر نهاد دانشگاه علوم توان‌بخشی و سلامت اجتماعی در این نشست حدود ۲۰ نفر از مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران حضور پیدا کردند و در خصوص برنامه‌های  فرهنگی  دانشجویان دختر استان تهران تبادل‌نظر کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد افشاری در ابتدای نشست ضمن خیرمقدم به مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاهی تهران گفت: بررسی برنامه‌های دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران بیانگر توانمندی حوزه واحد خواهران است و این مهم از نقاط قوت دفاتر استان تهران محسوب می‌شود و باید به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های دانشگاه‌های تهران واقف باشیم و با تشکیل بانک ایده‌های واحد خواهران می‌توان به برنامه‌های جامع، انسجام‌یافته با شعاع تأثیرگذاری بیشتری در سطح استان پرداخت.

 وی اظهار داشت: برخی دفاتر، سرمایه‌های اجتماعی و نیروی انسانی، برخی از دفاتر در بحث ویژه هم‌اندیشی استادان و کارکنان خانم، برخی در خصوص مباحث هیئت‌های دانشجویی و … تجربیات بیشتری دارند که در تمام موارد، آگاهی و اشراف از توانمندی‌های دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران برای راهبری برنامه‌هایی در سطح کل کشور مؤثر خواهد بود.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی ساداتی نژاد رئیس استانی دفاتر نهاد تهران ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه، گفت: مقرر شد تا به‌منظور بررسی وضعیت دانشگاه‌ها و تعامل هر چه بیشتر دانشگاه‌های استان تهران جلسات به‌صورت گردشی در دانشگاه‌های استان تهران برگزار گردد.
وی در جمع مسئولین واحد خواهران دانشگاه‌های تهران افزود: بررسی گزارش فعالیت‌های دفاتر استان تهران بیانگر ظرفیت‌های ارزشمندی است که نشان می‌دهد با توجه به سهم بالای ۵۰ درصدی دانشجویان دختر در استان تهران و قرارگیری یک‌پنجم دانشجوهای کل کشور در تهران، همفکری و بهره‌مندی از تجربیات و ایده‌های مسئولین واحد خواهران می‌تواند منجر به جریان سازی شود و این مهم از  اولویت‌های دفاتر استانی است .
 سادتی نژاد اظهار داشت: با تجمیع نظرات و همفکری مسئولین واحد خواهران دفاتر نهاد دانشگاه‌های تهران باید شاهد مانور حضور
دانشجویان دختر در فضاهای علمی با رویکرد و پیوست فرهنگی و جریانات سازنده‌ای در سطح استان تهران باشیم .
وی همچنین به برخی شاخصه‌های تیپ بندی دفاتر نظیر تعداد دانشجویان، استادان، خوابگاه‌های دانشجویی، رتبه علمی دانشگاه، اهمیت سیاسی فرهنگی دانشگاه‌ها و … اشاره کرد و تیپ بندی دانشگاه‌ها و بررسی مراتب کاری متولیان در این دانشگاه  را از دیگر فعالیت‌های دفاتر نهاد استانی دانست .
در این نشست خانم شریفیان مسئول امور واحد خواهران دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن تشکر از همفکری مسئولین واحد خواهران دفتر نهاد دانشگاه‌های تهران و اهمیت جایگاه فکری این گروه‌ها در ارتقا بینشی، مهارتی و تعالی دختران گفت: به‌منظور تجمیع نظرات مسئولین واحد خواهران و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری این گروه‌ها مقرر شد تا با تفکیک دانشگاه‌ها از حیث رشته و نظام مسائل مرتبط، فعالیت‌ها در چهار کارگروه با عناوینی نظیر

۱. ارائه طرح برای هیئت استانی متشکل از هیئت‌های دانشگاهی
۲. تشکیل کارگروه کاهش مسائل و آسیب‌های مسائل دختران در محورهای مختلف نظیر برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی، مشاوره و…
۳. تشکیل کارگروه برای بررسی مسائل و مشکلات و آسیب‌های دانشجویان خوابگاهی و آسیب‌های اجتماعی دختران  توسط مسئولان واحد خواهران و رابطین خوابگاه‌ها
۴. تشکیل گروه جهادی استان متشکل از گروه‌های جهادی دانشگاه‌ها و همچنین خیریه شکل‌گرفته و علاقه‌مندان با توجه به توانمندی دانشگاه  و علاقه‌مندی شخصی با اعلام سرگروه به  ثبت ایده‌ها و نظرات تخصصی پرداخته و تا پایان هفته با معرفی سرگروه‌ها و نفرات فعال در کارگروه‌ها جلسات تخصصی برگزار گردد.
وی اظهار داشت؛ قرارگیری در یک کارگروه به‌منزله عدم فعالیت در کارگروه‌های دیگر نیست و مسئولین واحد خواهران در صورت علاقه‌مندی و پتانسیل خود به‌طور هم‌زمان می‌توانند در چندین کارگروه فعال و گزارش فعالیت‌های خود را با سرگروه به اشتراک بگذارند.

در این نشست سرکار خانم دکتر مرضیه راجی  مسئول واحد خواهران نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عهده‌دار طرح و ایده پاسخگویی شبهات دانشجویی، مسئول واحد خواهران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی عهده‌دار حوزه معرفی، مشاوره و وساطت ازدواج، مسئول واحد خواهران دانشگاه تربیت مدرس عهده‌دار حوزه مسائل خوابگاهی شدند و سایر مسئولین واحد خواهران فرصت دارند تا پایان هفته کارگروه پیشنهادی و نظرات مکتوب را با سرگروه به اشتراک بگذارند.
خانم شریفیان در این نشست با توجه به شیوع کرونا و توسعه بهره‌گیری از فضاهای مجازی خواستار اشتراک وبینارهاو برنامه‌های تخصصی مجازی بین دانشگاه‌های تهران شد .

وی افزود: در فضای شیوع کرونا و عدم حضور فیزیکی تمام دانشجویان باید به کمک هم به شناسایی ظرفیت‌های دانشگاه‌های تهران بپردازیم و با تقویت اتاق فکر،  توسعه زیرساخت‌های لازم، طراحی اساسنامه کارگروه‌ها و برنامه‌ریزی عملکردهای کوتاه، میان و بلندمدت کارگروه‌ها بتوانیم در  صورت حضور دانشجویان درترم های آتی شاهد  برنامه‌های مؤثر، بلندمدت و جامعی در سطح استان باشیم.