هم اکنون فضای جدیدی برای ارتباط حوزویان و دانشگاهیان ایجاد شده

وزیر بهداشت با بیان اینکه سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها وجود دارد اما اجرایی نشده است، گفت: مهمترین مسئله برای اسلامی […]

وزیر بهداشت با بیان اینکه سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها وجود دارد اما اجرایی نشده است، گفت: مهمترین مسئله برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، جذب اساتید متدین و متعهد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی نهاد، آیین بزرگداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با حضور اساتید و چهره‌های برجسته حوزه و دانشگاه برگزار شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست، ضمن تأکید بر ایجاد فضای مشترک بین حوزویان و دانشگاهیان، گفت: به‌طورقطع بهترین و مهم‌ترین محل اتصال حوزه و دانشگاه جدا از سیاست‌گذاری‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، دفاتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها است.

دکتر بهرام عین‌اللهی بابیان اینکه نزدیک یک دهه مسئول هم‌اندیشی اساتید دانشگاه شهید بهشتی و دو دوره معاون آموزشی وزارت بهداشت بوده است افزود: در حال حاضر فضای جدیدی در دانشگاه‌ها برای ارتباط بیشتر دانشگاهیان و حوزویان ایجادشده است.

وی  تأکید کرد: مسئولان دفاتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و روسای دانشگاه‌ها باید این موقعیت زمانی را با یک حرکت جهادی برای نزدیک کردن حوزه و دانشگاه قدر بدانند و از این فضا حداکثر استفاده را داشته باشند.

عین‌اللهی بر لزوم اقدامات فرهنگی  وحدت‌آفرین بین حوزه و دانشگاه  در شرایط فعلی تأکید کرد و گفت: باید برای ارتباط حوزه و دانشگاه برنامه مدون عملیاتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت  داشت
وی افزود: این مهم می‌تواند بدون فوت وقت از سوی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها پیگیری شود.

وزیر بهداشت با اشاره به ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب و مشارکت هرچه بیشتر جوانان به‌عنوان اسناد بالادستی افزود: این‌ها تکالیف برجا مانده است و واقعاً معلوم نیست چقدر از کار انجام‌شده و قطعاً در ابتدای کار هستیم.

وی ضمن تأکید بر بازنگری و اقدامات جدید تحولی برای نیل به وحدت هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه گفت: صرفاً با تشکیل کلاس و واحدهای درسی دانشگاهی نمی‌توان به اهداف موردنظر دست‌یافت.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر ایجاد فضای جدید برای ارتباط هرچه بیشتر حوزویان و دانشگاهیان افزود: تجربیاتی که ما داشته‌ایم بسیار اثربخش بوده، بخصوص برگزاری اردوهایی همچون راهیان نور، اردوهای قرآنی و عترت، مسابقات قرآنی و تجربه جدید واکسیناسیون که حوزویان و دانشجویان در یکجا کنار هم قرارگرفته‌اند و به هم نزدیک‌تر شده‌اند.

وی بابیان اینکه، مهم‌ترین محور وحدت حوزه و دانشگاه جایی است که مرزهای مشترک وجود دارد، دفاع از نظام، دفاع از ولایت و موضع‌گیری در ارتباط با مسائل جامعه را ازجمله این نقاط مشترک خواند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین بحث سلامت معنوی و دینی در رشته‌های علوم پزشکی حتی در درمان بیماری‌ها را بسیار مؤثر دانست و افزود: در بحث اسلامی شدن دانشگاه‌ها ۵ یا ۶ سال در این حوزه کارکردیم اما  در یک‌زمانی همه این‌ها بایگانی شد و اتفاقاً بسته جذب اساتید و متدین برعکس عمل شد و زمانی دیگر اساتید مسلمان را به دانشگاه جذب نمی‌کردند.

عین‌اللهی در ادامه، مهم‌ترین کار در اسلامی شدن دانشگاه‌ها را جذب اساتید متدین، متعهد و متخصص دانست و وظیفه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در این بخش را بسیار راه گشا خواند.

کلمات کلیدی