۱۳۹۹/۰۷/۰۱ بدون نظر

وحدت حوزه و دانشگاه؛ تلقی ها، ضرورت ها و راهکارها

 

آقای اعرافی در ورود به بحث با ارایه تعریف چندگانه از موضوعات دخیل، به تبیین و تشریح آن می‏پردازد. ایشان پس از بیان اهمیت و نیازهای وحدت به ارائه تلقی‏های گوناگون وحدت می‏پردازد.

تلقی‏های گوناگون در وحدت

این تلقی‏ها شامل رویکرد اخلاق‏گر، تلقی ساختارگرایانه، رویکرد ایدئولوژیکی، دیدگاه امام، رویکرد معرفتی، می‏باشند. عمدتا اختلاف معرفتی در دو نهاد، در چهار رکن پیشرفت‏ها، روش‏ها، روحیه معرفتی و اهداف و مقاصد معرفتی قابل طرح است.

ارزیابی میزان تحقق عینی وحدت

تلقی نگارنده این است که ما کام‏یابی‏هایی نسبی و ناکامی‏هایی نسبی داشتیم. از کام‏یابی‏ها می‏توان به کاهش فاصله به لحاظ شیوه آموزش و پژوهش، تبادل استاد و دانشجو، شکل‏گیری گروه‏های جدید آموزشی و پژوهشی، شکل‏گیری و پیدایش رشته‏های جدید علمی، طرح وسیع مباحث علوم انسانی و اجتماعی در حوزه‏های علمیه، گسترش نگاه ارزشی و تطبیقی و طرح مباحث علمی در دانشگاه‏ها، تلاش مشترک در نشر مجلات، مقالات و کتب علمی، تعامل و همراهی اساتید و نخبگان دو نهاد در راه تثبیت انقلاب اسلامی نام برد. اما، عوامل عدم موفقیت را می‏توان در آرمان‏ها و ایده‏های اجتماعی متفاوت، احساس عدم توازن در کسب پایگاه‏های اجتماعی، ناکامی‏های موردی حکومت دینی، تفسیر غلط و افراطی از این وحدت، عدم جدی گرفتن موضوع وحدت نخبگان اجتماعی توسط برخی مسئولان دانست. اما، اشتراک دیدگاه طرفین در طرد و قبول موارد بالا، نیازمند مطالعات میدانی می‏باشد.

ارزیابی فعالیت‏های انجام شده

برگزاری همایش‏ها و میزگردها، تدریس مقالات و تألیف کتب، تصویب قوانین و گنجاندن دروس معارف و اخلاق در دانشگاه و بالعکس از این فعالیت‏هاست. اما، آنچه انجام گرفت، کافی نیست؛ بدلیل آنکه کارهای انجام شده جنبه پشتیبانی سیاست داشت و در سطح جامعه گسترش یافت؛ فاصله بین ِ مباحث نظری و عملی زیاد بود؛ تلقی‏ای از پیش‏قدم بودن دانشگاه در این منظور وجود داشت. ایشان در ادامه می‏افزاید: تضمین آینده‏ای بهتر با ارایه برنامه‏های کوتاه‏مدت، میان‏مدت و بلندمدت ضروری و لازم است. باید تعاریف حداقلی و اکثری را نقد کرد و رویکردی به تلقی جدید داشت. اگر این دو نهاد همدیگر را به رسمیت بشناسند، وجود یکدیگر را در جامعه مؤثر بدانند و تواضع و ادب را نسبت به یکدیگر رعایت کنند، شاهد نظم در تمامی ابعاد جامعه خواهیم بود.

منابع (نشریه):

بازتاب اندیشه ۱۳۸۲ شماره ۴۶

 

پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از سایت انسانی

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *