۱۳۹۸/۰۲/۲۵ بدون نظر

کارگاه ارتقاء توانمندی ائمه جماعت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران با موضوع روش تبلیغ با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی از ساعت ۸:۳۰ روز پنجشنبه، ۲۲ آذر ۹۷ و  در سالن همایش‌های دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین فرهاد زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی، در جمع ائمه جماعات دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران اظهار داشت: به خودتان ببالید از اینکه خداوند به ما اجازه داده در این شرایط ما توی دانشگاه‌ها و به قول حضرت آیت الله خامنه ای (مدضله العالی):  مخاطب خیلی خاص و قشر فاخری هستند ارتباط داشته باشیم این واقعا نعمتی است که شکر ش را نمی شود به جا آورد و باید این لحظات و این شرایط را قدر بدانید.

حجت  الاسلام والمسلمین فرهادزاده در ادامه  با اشاره به جلسات متعدد و حجم سنگین برنامه های حجت الاسلام والمسلمین  قرائتی افزود:  ببینید خیلی مجالس ایشون پیشنهاد میشه جلسات  خیلی سنگین نمی پذیرند اما با وجود درگذشت خواهرشان گفتند: این جلسه و این تیپ جلسات خیلی مهم است.

وی در ادامه با اشاره به مخاطب جوان در دانشگاههای کشور گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فقط ۱۴۰۰۰ دانشجو دارد و در کل دانشگاه های تهران این رقم خیلی بیشتراست، ما می توانیم با یک حرکت مخاطبان خودمان را در قشر جوان چندین برابر کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی با تشکر از دست اندرکاران برگزاری کارگاه ارتقای ائمه جماعات با طرح پیشنهاد برگزاری این جلسات و کارگاه  هر سه ماه یک بار به صورت مستمر با ابراز علاقه‌مندی نسبت به این رویداد افزودند: اگر حاج آقای قرائتی صلاح بدانند این جلسات را در دانشگاه های علوم پزشکی کل استان تهران ترویج دهیم گام  های اجرایی آن را تعیین کنیم مثلا از این جلسه برای جلسه بعد یک کاری را به عزیزان محول کنیم و مثلا ۴ ماه بعد نتیجه و خلاصه آن را ارائه کنند.

وی با اشاره به ویژگی روحانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها  تصریح کرد:  خیلی تشکل ها، گروه ها، انجمن های علمی در داخل دانشگاه ها هستند اما فقط ما هستیم که جنبه روحانی در دانشگاه داریم، و باید بتوانیم این  مهم را در دانشگاه‌ها که واقعا تشنه معنویت هستند تقویت کنیم.

حجت  الاسلام والمسلمین فرهادزاده در ادامه سخنرانی خود ضمن تشریح و معرفی سلسه جلسات محفل انس با قرآن و اهل بیت (ع) در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به لطف خدا مدتی است که ما یک محفل انس با قرآن را برای اساتید راه اندازی کردیم و کارهای پژوهشی نیز در همین محفل انجام می شود جمعه آخر هر ماه  ساعت هفت و نیم صبح اساتید  پای کلمات قرآن با لذت می نشینند و هر کاری راجع به قرآن و کارهای پژوهشی باشد می گویند ما آماده ایم.این نعمت و لطف خدای متعال است و فردا  از ما خواهد خواست شما با این مخاطب فاخر در این زمینه ها خیلی بیشتر می شد کار کنید.

در ادامه نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی، مسئول ستاد اقامه نماز کشور به موضوع اهمیت تبلیغ دین پرداخت و اظهار داشت: اهمیت تبلیغ دین در «رحمت» بودن آن است. آن چنانکه خداوند در قرآن می‌فرماید: اهمیت تبلیغ این است که تبلیغ رحمت است دوتا اِلا توی قرآن مربوط به پیامبر، یه جا میگه و ما ارسناک الا رحمهللعالمین یعنی نقش تو فقط رحمت است ،جای دیگه قران میگه و ما انا رسوله الا البلاغ، پیامبر تو فقط مبلغی و تبلیغ تو رحمت است. تبلیغ دین یعنی رحمت خداست این جایگاه تبلیغ است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی  با بیان خاطره ای ازآقای آیت الله امامی کاشانی  نقل کرد: از آیت الله مشکینی پرسیدم امروز آیت الله بروجردی در درس چی گفت ؟  گفت تمام آیات و روایات که مربوط به ارزش علم مال علمی که به مردم بگیم  این علم هایی که ما میخوانیم هر کدومش رو برای مردم نمیگیم این علم نیست، آیات و روایات علم مربوط به علمی که برای مردم بگی پایان نامه ای که توی وزارت علوم چه فایده ای داره؟ حالا تو بگو ۵۰ هزار پایان نامه دکتراست ثمره العلم عبودیه  ثمره علم حدیث

وی ادامه داد: آیت الله سبحانی می گفت: رفتم خونه امام، امام زیر کرسی بود تنها منم اونور کرسی نشستم بهش گفتم این ایام تبلیغی که پیش میاد ما میریم به شهر و روستا تبلیغ می‌کنیم از پژوهش و تحقیق باز می مانیم امام فرمودند: پژوهش و تحقیق برای تبلیغ است اگر تبلیغ نباشه پژوهش هم ولش کن، بر این مبنا یک اصولی را باید برای خودمان ترسیم کنیم همینطور که فقه اصولی دارد میگن فلسفه اصول منطق تا کار واجب هست کار مستحب نکنید این یک اصل مبنا هم دارد.

این مفسر برجسته ی قرآن در ادامه با اشاره به حکمت ۳۹ نهج‌البلاغه اظهار داشت: «لَا قُرْبَهَ بِالنَّوَافِلِ إِذَا أَضَرَّتْ بِالْفَرَائِض»؛  تا واجبات هست کارمستحب نکنید تا نسل نو هست سراغ نسل کهنه نروید مبنا داره ((علیکم بالاحداث))تا واجب هست سراغ مستحب نروید تا کار ارزون هست سراغ کار گرون نروید، خوب من ۴۰ سال با یک تخته سیاه دارم کار می کنم حالا پر اتاق ها پر از کامپیوتر، خاصیت چیه؟ این تخته سیاهم را با تموم کامپیوتر های دنیا عوض نمی کنم. تا کار ارزون هست کارگران نکنید تا کار ماندگار هست کار لحظه ای نکنید.

مسئول ستاد اقامه نماز کشور با گلایه از ریل گزاری غلط در سیستم آموزش کشور تصریح کرد: این آقایی که میخواد دکترای حقوق بگیره آیات و روایات حقوقی رو باید بشناسه بنده ملا نیستم ولی به همین مقدار که  طلبگی کنار قرآن بودیم ۲۶۰۰ نکته حقوقی از قرآن درآوردم دادیم به دکترای حقوق و استاد های دانشگاه کتاب درسی دانشگاه شد ،علوم سیاسی ۵۰۰ تا آیه در مورد علوم سیاسی دادیم به علوم سیاسی، ما اینطوری شدیم اصلا حساب نمی کنیم این کجا می خواد بره و چی میخواهد ؟ یک ریلی گذاشتن، تکونم نمیخورن، این ریل ها را باید به هم ریخت برای هر رشته ای باید اصول خودش ،کتاب خودش ،تمرین خودش ،مدرک خودش لازمه داشته باشد.

مؤلف تفسیر قرآنی نور با بیان اینکه روحانی  خوب کسی است که عمر و اوقات خودش را مدیریت کند؛ خطاب به ائمه جماعات دانشگاهها افزود: شما بیش ازآنچه اکنون هستید استعداد دارید. پس باید توجه کافی به توانایی‌های خود داشته باشید و علم و استعدادتان را ارتقا دهید چراکه سپردن مردم به عالم بدون مطالعه خیانت بزرگی در حق مردم است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی  با تاکید بر اهمیت و جدیت در مبحث مطالعه برای ائمه جماعات افزود: در کنار امور روزانه  ساعتی هم مطالعه کنید، اونوقت بی مطالعه میخواد جامعه  را تغییر بده، دانشگاه رو باید اداره کنی نماز میخونن پشت سر ما. اما ایا استفاده هم میکنن؟ پس مطالعه ی جدی کنیم.

وی با اشاره به حدیثی در خصوص حضور در مسجد و شرکت در نماز جماعت، ادامه داد: حدیث داریم هرکس به  مسجد بیاید هشت چیز گیرش میاد، یکی از این ۸ آیه ((و اعلما مستدرفا مستدرف)) یعنی حرف تازه گیرش میاد یعنی چه؟ یعنی باید پیشنماز هر روز مطالعه داشته باشیم حالا البحار رو ما نمیتونیم صد جلد را بگیریم حداقل الحیات را ببینید شما الان نونخور امام زمانید  یعنی همه مون سر سفره امام زمان(عج) زندگی میکنیم راجع به حضرت مهدی(عج) یک کتاب مطالعه کردید؟ اگر می‌خواهی در دانشگاه باشید باید جدی باشید، نمیشه نسل نو رو بدن دست شیخی که ایشون شبها یک ساعت هم مطالعه نمی کنه این خیانت است.(حضرت امیرعلیه السلام فرموده است: «من تقدّم على قوم و هو یرى فیهم من هو افضل، فقد خان اللّه و رسوله والمؤمنین» هر کس خود را در جامعه بر دیگران مقدّم بدارد و پیشوا شود در حالى که بداند افراد لایق‏تر از او هستند، قطعاً او به خدا و پیامبر و مؤمنان خیانت کرده است.( اگر کسی خودش را مسئول چیزی قرار بده ولی میدونه از او با سواد تر هم هست (خان اللهو رسول هم مومنین) خیانت است ما نسل جوان را بدهیم به کسی که مطالعه نمی کنه، شوخی نداریم که قران میگه خُذِ الکِتابَ بِقُوَّهٍ قرآن یقه میگیره میگه(( أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآن)) توبیخ میکنه (( أَمْ عَلَىٰ قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا. )) میگه قلبت قفل شده چرا در قرآن تدبر نمی کنی قصه رو باید جدی بگیریم.

حجت الاسلام وللمسلمین قرائتی در ادامه  سخنان خود در جمع ائمه جماعات دانشگاه های علوم پزشکی تهران با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی نکات مهمی را یادآور شد و گفت: روحانی  که در دانشگاه علوم پزشکی است روایت پزشکی باید دیده باشه که اگر اینو نبینه دیگه خیلی بده ! قصه را جدی بگیریم، جدول بندی کنید اوجب واجبات چیه؟ سخنرانی ها بیش از چند دقیقه طول نکشد هر که میخواد بره روضه، بره روضه  پای خطبه های  نماز جمعه ی ساعت بشینه اما اونی که اومده درس بخونه به مقدار واجب نماز بخونه حالا ۵ دقیقه خواستی صحبت کنی طوری نیست، کلمات قصار باشه سخن های امیرالمومنین قصار بود، کم صحبت کنید، هر چی سوال می پرسند جواب ندید هر چه لازم است جواب بدهید بگید آقا سوال دارید بیاید دفتر صحبت می کنیم.فعلا سوال شما مورد نیاز همه نیست.

وی در خصوص بیان حدیث و ضرر های مطالعه بی هوده افزود: حدیث مثل شکره شکر بریزی تو حلق طرف خفه میشه، باید اول شربت بشه تا خورده بشه اینا توی مکاسب نیست، باید خاک باغچه را عوض کرد باید دوره دید قصه را جدی بگیرید،بزرگترین منکر اینه که امام در رساله اش میگوید دور ریختن نصف لیوان آب اسراف چرا گناه کبیره است و گناه کبیره عادل را فاسق میکند دور ریختن نصف لیوان گناه کبیره اس،  این عمر جوان ها چی؟ جوان مدرک میگیرد مهارت ندارد، شغل ندارد، شغل نداره  ازدواج نمیکنه، ازدواج نمیکنه بچه نداره، بچه نداره زن و بچه نداره مسکن نداره. در درس هایی میخونید اگر  مهارتی توشه بخونید اگر صرفا جهت اطلاع، لازم ندارید

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی با اشاره به این نکته که اگر در فراگیری علمی؛ مهارتی نهفته باشد باید آن را یاد گرفت در غیر این صورت تعلیم آن کاملاً بی‌فایده است اظهار داشت: بزرگ‌ترین منکر در دانشگاه بعضی از علوم بی‌فایده ایست که به دانشجویان تدریس می‌شود. چراکه کلی هزینه و وقت و نیروی انسانی صرف فراگرفتن علمی می‌شود که هیچ فایده‌ای ندارد و این خیانت بزرگی بشمار می‌رود.

. یک شعار غلطی در ایران است میگن آدم هرچی که بدونه بهتره از این که ندونه، نه  چون قرآن می‌فرماید: نخیر بعضی جاها که میدونید ضرر داره( ولتعلمون ما یضروهم)کی گفت هرچه بدونید بهتره مثلا من عیب شما را بدونم خوبه

من توی دانشگاه نماز می خونم شنبه یکشنبه ها یه دختر یه نامه ای به من داده بود نوشته بود من هر آنچه گفتم شما باید بگید یعنی قابل گفتن آخه بعضی وقتا بحثا مثل  آبگوشت آبگوشت نمیشه صادر کرد  فقط با دیگ  میشه خورد بعضی بحثا مغز  بادومه ، که پای درخت خورده میشه به اونور دنیا میشه صادر کرد اسم نبرید نبرید اما بگید دختری به من نامه نوشته بود خدا لعنت کند پدرم و مادرم را و خدا لعنت کند رئیس دانشگاه را و خدا لعنت کند مشاوره پزشک روانشناس ما خواستگارای  زیادی داشتم پیش دانشگاهی سال اول همش میگفتن لیسانس بیگیرو خواستگار رد کردن لیسانس گرفتم خواستگار کم شدند گفتند برو فوق لیسانس فوق لیسانس گرفتم دیگه کسی  در خونمون نمیزنه، آقا یکی تشنه شه جنابعالی تشنتونه انشاالله بعد از لیسانس آبت میدم این الان همسر میخواد بعدش که لیسانس میشه بعضی از شغل ها رو قبول نمیکنه و هزار رقم مشکل ایجاد میشه بعدش اساتید و وزرا جمع می شوند اسلامی کردن دانشگاه‌ه.

وی در ادامه گفت: ما توی مملکتمون دوتا کمبود داریم یه ۲۰۰ تا آخوند میخوایم مثل نواب صفوی ۲۰۰ تا کت شلواری می‌خواهیم مثل رجایی.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با تشریح عبارت  السلام علینا و علی عبادالله صالحین ، ترکیب عبادالله صالحین را با روایتی  این چنین عنوان کردند: حضرت شعیب به موسی گفت که  من دو دختر دارم یکیشون رو عقد می کنم برای تو  مهریه چقدر باشه؟  هشت‌سال چوپونی، گفت باشه  پول نداری هشت‌سال چوپونی کن اگر میخواهی ده سالش کن اختیار با شماست  از قرآن بخونم  (انی اریدو ….) تصمیم دارم یکی از دخترانم را به تو بدهم  بعد گفت خواهی دید من آدم سالمی هستم  که در بله برون به دوماد گیر نمیدم  السلام علینا وعلی عبادالله صالحین  در قران میگه عبادالله الصالحین  ستجدو  انشاالله من از  صالحینم  من به تو گیر نمیدم  السلام علینا عباد الصالحین یعنی السلام و علینا به هر پدر  زنی که در بله برون  گیر نمیدن  ۲-هر کاری بکند که دشمن عصبانی بشود  این عمل صالحه،  قران میگه که ( ولا یتقون علی یغیض عن الکفار) اگر کاری کنید که یغیض غیض کند کفار اگر کار شما  ابتکار شما  کشتی گرفتن و  فوتبال شما  راهپیمایی شما، انرژی هسته ای شما  هر کاری که  ((یغیض الکفار)) در سوره توبه اگر کفار غیض کنندکتب لهم عمل صالح برات عمل صالح می نویسم برای هر کسی هم که عمل صالح بنویسم میشه عبادالله صالحین این معنا این شد السلام علینا وعلی عبادالله صالحین سازندگان موشک چرا برای اینکه سازندگان موشک یغیض کفار که شد کتب عمل صالح، السلام و علینا و علی مبتکران انرژی السلام علینا و علی این کشتی گیری که گفت من با اسرائیلی کشتی نمی‌گیرم السلام علینا و علی راهپیمایی ۲۲  بهمن یغیض امریکا السلام و علیک یا الله راهپیمایی روز قدس یغیض اسرائیل  هر کاری که نشون بده یغیض الکفار .

وی با تاکید بر عبارت یغیض الکفار تصریح کرد: اگر کفار از شما راضی بودن نشون میده که مسلمان بی خاصیتی هستید.اگر موضع گیری  رفتار و حرکات شما نشون داد یغیض الکفار، غیض الکفار عمل صالحه ،عمل صالح یعنی شما عبادالله صالحین هستین ما شب نوزدهم فقط این میدونیم ((فزت ورب کعبه)) به خدای کعبه رستگار شدم، همین. نه آقا فزت رو بزن به فوز تو قران ببین چه چیزهایی گفته:

فوز ، ذالک فوز اولئک هم الفائزون ۱۸ کمال را گفت:

ذالک فوز، اولئک هم فائزون.پس فزت ورب الکعبه تامیگم فزت یعنی چه یعنی از تمام ۱۸ پله رفتم بالا یعنی این رو باید بازش کنیم تفسیر قرآن به قرآن تفسیر قرآن به روایات اون وقت این هی شکوفا میشه ما در دانشگاه مثل خیلی مسجد های دیگر وی با طرح چالشی تفسیری از قرآن آیه ۵۹ سوره نحل را این چنین تشریح کرد: یک روز رسیدم به این صفحه سوره نحل اول سوره آیه ۵۹ را در دانشگاه چه جوری معنا کنیم؟ (و لهم فیها جمال فی تو ریحون) گله میش هآ که  میرن توی طویله قشنگه. میرن صحرا  قشنگه. آقا توی قران جمیل تکرار شده اما جمال یک بار ذکر شده، جمال در کل قرآن یک بار تکرار شده اونم میش به زیبایی بره توی طویله!؟

پس قرآن شما برای چوپون های عرب خوب بوده، شما برای خلبان اف ۱۶ بگین:  خلبان اف ۱۶ گله میشی که بره توی طویله قشنگه، خلبانه نگاهت میکنه، ژاپن وکانادا  گله  میشی که بره توی طویله قشنگه، تو این ترجمه قرآن چه جوری میخوای بگی این که میگم باید کلاس بگذارید این از مسائل و مکاسب وکفایی فقه خارج برای شما واجب تره.

من این آیه رو نوشتم گفتم خوب این گله میش را بررسی کنیم ببینیم چه میکنه؟۱

– گله میش روپای خودشه  هیچکس گله میش رو بغل نمیکنه اینکه رو پای خودشه خصوصیت گله بیشتره  ۲- میره طویله میر صحرا در حال حرکت روی پای خودشه ۱- در حال حرکت ۲- حرکت دسته جمعی تکروی نمیکنه ۳- حرکت هدفمند پرسه نمیزنه بیخودی، میرسه  سیر میشه هدف ارزشمنده  به هدفش میرسه سالم میره سیرمیشه برمیگرده غیر از اینکه خودش  به هدفش میرسه منافع زود بازده ، غروب به غروب شیر میده منافع دیربازده داره شش ماه شش ماه پشم وگوشت میده سالم میره سالم میادتوی راه گرفتار گرگ نمیشه مدیریت یک چوپان را قبول کرده، حرکتش با طبیعت هماهنگ با طلوع خورشید میره صحرا با غروب برمیگرده خدمتی که میرسونه به مردم کرک و شیرها  وگوشت منت نمیذاره. نوشتن روی تابلو ۲۰نکته شد.

این مفسر قرآن و حدیث در ادامه افزود: اگر جمهوری اسلامی روی پای خودش بود اگر پویا در حال حرکت بود اگر حرکتش هدفمند بود اگر هدف مقدس بود اگر به هدفش رسید اگر جمهوری اسلامی دیگر گندم نخرید خودش سیر بود اگر به کشور های گرسنه هم گندم داد (و لکم فیها جمال هین) آقا اومدن دور ما بعد از تفسیر حالا مزه قران را فهمیدیم.مردم الان میخوان اگر یک دقیقه ای که گوش دادن می خواهند یه چیزی رو یاد بگیرند یه چیز نو چیز نو مفید باشد.

در بخشی از این کارگاه دو تن از ائمه جماعات محتوای آخرین سخنرانی خود را ارائه کردند و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی فواید و اشکالات و نقص‌های موجود در سخنرانی‌های ایشان را برشمرد و آن‌ها را تکمیل و اصلاح کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در ادامه با اشاره به آیه ۵۲ سوره انبیا گفت: به‌عنوان‌مثال برای آیه ۵۲ سوره انبیا که می‌فرماید: «إِذْ قَالَ لِأَبِیهِ وَقَوْمِهِ مَا هَذِهِ التَّمَاثِیلُ الَّتِی أَنْتُمْ لَهَا عَاکِفُونَ» ـ «هنگامی‌که با پدرش (عمویش) و با قومش گفت: این مجسمه‌های بی‌روح و بت‌های بی‌اثر چیست که شما به خدایی می‌پرستید و بر آن عمری متوقف‌شده‌اید؟»؛ ۵ قانون استخراج‌شده است. اول اینکه در امربه‌معروف سن افراد شرط نیست. دوم اینکه در امربه‌معروف عدد و کمیت نیز شرط نیست همان‌طور حضرت ابراهیم نیز یک‌تن بود. سوم اینکه در امربه‌معروف اول باید از نزدیکان و اقوام خودمان شروع کنیم. چهارم اینکه در امربه‌معروف اولویت‌ها را در نظر بگیریم و در آخر به‌طور مستقیم افراد را امرونهی نکنیم.

در بخشی از برنامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین آیتی، استاد دروس تخصصی ستاد اقامه نماز در قم آماری از ۳ مرکز تخصصی مهدویت، نماز و تفسیر ستاد اقامه نماز در کشور ارائه کرد و گفت: مرکز تخصصی مهدویت در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و در این مرکز در موضوعات مختلف مهدویت فعالیت می‌شود و در آن آموزش مجازی نیز وجود دارد و صدها جلد کتاب و نرم‌افزار در قالب‌های گوناگون در این زمینه برای اقشار و سنین مختلف تألیف شده است.

وی افزود: در مرکز تخصصی نماز نیز دوره‌های مختلفی وجود دارد و در آن ۲۵۰ محصول در قالب‌های گوناگون تولیدشده است. در مرکز تخصصی تفسیر به شیوه‌ها و چگونگی انجام و به دست آوردن مهارت‌های تفسیر کردن برای هر قشری پرداخته می‌شود.

در حاشیه برگزاری این کارگاه، نمایشگاه پوستر با موضوع دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی ایران در حوزه بهداشت، درمان و پزشکی با ارائه بیش از ۱۵ پوستر از مجموعه گنجینه ۴۰ پوستر تولید شده در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برپاشد و همچنین  نمایشگاه کتاب با ارائه بیش از ۲۰۰جلد کتاب با موضوعات فقهی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی جهت استفاده ائمه جماعات حاضر در این برنامه برگزار شد که مورد استقبال حاضرین در کارگاه قرار گرفت.

پایان گزارش

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *