کتاب‌سوزی با منش بزرگان دینی در مواجهه و استفاده از علوم جدید فاصله دارد

حجت الاسلام علی محمد فرهادزاده مطرح کرد: کتاب‌سوزی با منش بزرگان دینی در مواجهه و استفاده از علوم جدید فاصله […]

حجت الاسلام و المسلمین فرهادزاده

حجت الاسلام علی محمد فرهادزاده مطرح کرد:

کتاب‌سوزی با منش بزرگان دینی در مواجهه و استفاده از علوم جدید فاصله دارد

 

روشی که این فرد تحت عنوان ترویج طب اسلامی در پیش گرفته است با منش بزرگان دینی در مواجهه و استفاده از علوم جدید فاصله دارد. دین اسلام در فراگیری علوم جدید به خصوص پزشکی که مواجه مستقیم با نجات جان آدم‌ها دارد، همواره نگاه تشویقی داشته است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام علی‌محمد فرهاد زاده مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به کتاب سوزی توسط تبریزیان خاطرنشان کرد: اقدام نادرست این فرد در آتش زدن یکی از کتب مرجع پزشکی به هیچ عنوان قابل توجیه نبوده و محکوم است. علم پزشکی امروز توانسته بسیاری از بیماری‌های مردم را برطرف کند و رو به پیشرفت است و جامعه پزشکان ایرانی در این مسیر باید مورد حمایت قرار بگیرند
وی با توجه به روشی که این فرد تحت عنوان ترویج طب اسلامی در پیش گرفته است تصریح کرد: این روش با منش بزرگان دینی در مواجهه و استفاده از علوم جدید فاصله دارد. دین اسلام در فراگیری علوم جدید به خصوص پزشکی که مواجه مستقیم با نجات جان آدم‌ها دارد، همواره نگاه تشویقی داشته است. اگرچه در روایات مختلف توصیه‌هایی برای سالم ماندن و سالم زندگی کردن داریم اما این به معنی نفی سایر تحقیقات و یافته‌های علمی نیست؛ کما اینکه بزرگان دینی خود از این علوم برای درمان استفاده کرده و می‌کنند.
مسئول نهاد علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی گفت: متأسفانه علیرغم اینکه وزارت بهداشت معاونت طب سنتی را راه‌اندازی کرده است اما همچنان برخی افراد، بدون هیچ‌گونه نظارتی در حال فعالیت در مراکز مختلف هستند و با رفتارهای خاص خود موجب بدبینی مردم نسبت به دین شده‌اند؛ لازم است دستگاه‌های نظارتی وارد عمل شوند و از فعالیت این افراد جلوگیری کنند. دستگاه‌های فرهنگی و دینی هم باید برای در اختیار قرار دادن تریبون‌ها و امکانات خود، دقت بیشتری به خرج دهند و فقط از افراد و منابع مورد تأیید وزارت بهداشت استفاده کنند.
ایشان با اشاره به سوءاستفاده‌هایی که توسط برخی از فیلم منتشرشده صورت گرفته است تأکید کرد: برخی هم به دنبال این بودند که با سوءاستفاده از این عمل اشتباه و فیلم منتشرشده، این عمل را به تمام طلاب تعمیم دهند و حوزویان و دین را در مقابل علم و دانشگاهیان تعریف کنند؛ اما کارنامه عملکرد علمی کشور در دوران پس از انقلاب نشان می‌دهد که توجه و تأکید به کسب علم برای قوی‌تر کردن کشور قابل قیاس با دوران پیش از انقلاب نیست که اتفاقاً بخش پزشکی از نقاط قابل‌اتکا و قابل افتخار کشور است که حتی موجب شده تا از کشورهای مختلف، برای درمان به ایران مراجعه کنند.
وی اضافه کرد: جامعه پزشکی و محققان ایرانی، امروز در وضعیتی که کشور در تحریم به سر می‌برد، در کنار مردم ایستاده‌اند و شبانه‌روز در حال تلاش برای بی‌نیاز کردن کشور از واردات دارو و تأمین نیاز درمانی مردم هستند و کسی حق ندارد با برچسب‌های ناروا به تضعیف آن‌ها بپردازد.
حجت‌الاسلام علی‌محمد فرهاد زاده در پایان گفت: معتقدم در مواجهه با موارد این‌چنینی است که اهمیت پیوند حوزه و دانشگاه بیشتر مشخص می‌شود. قطعاً برآیند ارتباط حوزویان و دانشگاهیان موجب خواهد شد تا افراد سودجو در هردو طیف نتوانند نه به وجهه علمی کشور آسیب بزنند و نه چهره دین را در ارتباط با علوم مختلف، خدشه‌دار کنند.