گزارش جشن ازدواج دانشجویی شاخه نبات ۱۴۰۰ + عکس

  برگزاری اولین جشن ازدواج دانشجویی پس از پاندمی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حجت الاسلام والمسلمین مصطفی […]

 

برگزاری اولین جشن ازدواج دانشجویی پس از پاندمی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ابتدای سخنرانی خود ضمن یادآوری خاطره‌ای از دیدار با مقام معظم رهبری گفت: خدمت مقام معظم رهبری در یکی از دیدارها رسیدم، عرض کردم ما در جمع دوستان و دوست داران شما زیاد حاضر می‌شویم خیلی‌ها سلام می‌رسانند خدمت شما، فرمودند سلام‌علیکم، گفتم یک وکالت هم به من بدهید که سلام شما را به دوستان برسانم فرمودند که شما وکیل من هستید که سلام من را به دوستان برسانید ازاین‌جهت حامل سلام حضرت آقا محضر شما عزیزان هستم.

وی در ادامه ضمن تبریک به دانشجویان گفت: در فضای ازدواج کشور، ازدواج دانشجویی اتفاقی پربرکت است، انشا الله بابرکت و قوت ادامه پیدا خواهد کرد. این مراسم اولین جشن ازدواج دانشجویی پس از شیوع کروناست و این خط‌شکنی اتفاقی مبارکی است که امیدواریم در کشور ترویج شود

وی با اشاره به بعضی از گزارش‌ها و هجمه‌هایی که علیه ازدواج‌ دانشجویی صورت گرفته بود گفت: این هجمه‌ها ازدواج دانشجویی را به‌عنوان ازدواج‌های هیجانی و احیاناً ناموفق تلقی می‌کردند، چند مطالعه میدانی، پرسش‌های تلفنی انجام شد که نتایج برای ما عجیب بود از میزان ثبات ازدواج یعنی از هزار شماره تماسی که دوستان گرفته بودند انقدر نتایج خوب بود که احساس کردیم گویای و روایی ندارد. کار دقیق‌تری انجام شد و سیصد هزار کد ملی شرکت‌کننده در ازدواج دانشجویی در طول دوازده سالی که شرکت کرده بودند به سازمان ثبت‌احوال ارسال شد و طی آن آمار افرادی که واقعه طلاق برایشان ثبت‌شده بود استخراج شد و خبر بسیار خوب و ارزشمندی است که میانگین میزان فروپاشی ۵.۸% بود یعنی تعداد ثبت واقعه طلاق در مورد کسانی که در ازدواج دانشجویی شرکت کرده بودند بسیار پایین‌تر نسبت به میزان کشوری بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توفیق پایداری ازدواج‌های دانشجویی را ناشی از انتخاب آگاهانه و عنایت و برکتی امام رضا علیه‌السلام و لطف و مرحمت ایشان نسبت به زائرینی که به‌عنوان ازدواج دانشجویی محضرشان مشرف می‌شوند دانست و بحث ارتباط با مشاورین ای که هم در قبل طرح و هم در بعد طرح و در مشهد هم تا یک سال با زوجین مرتبط می‌شود مؤثر بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات امام راحل گفت: توصیه امام  توصیه کلیدی و ساده ی باهم بسازید بود، یعنی طبیعی است تفاوت‌های دو نفر که از دو محیط خانواده با دو فرهنگ در دو تربیت و دو جنس متفاوت در کنار هم قرار گرفتن و رمز اصلی پایداری آن باهم ساختن است که بعداً انشالله منجر به یک جامعه سازی و ارائه الگوی زیبا از خانواده باشد.

وی در ادامه گفت: همان‌طور که می‌دانید به پایه‌گذاری و حمایت مقام معظم رهبری به مشهد مقدس دعوت هستند، زوج‌ها در سامانه ازدواج دانشجویی ثبت نام کنند و انشا الله از ابتدای ماه ذی‌القعده سفرهای ازدواج دانشجویی، البته با رعایت پروتکل‌ها به‌صورت خاص و با یک تعداد کاملاً محدودتر از سال‌های گذشته که تعداد هر دوره ۷۰۰ زوج بود و در این مقطع-۷۰ زوج اعزام می‌شوند.

 

حجت الاسلام و المسلمین رستمی در ادامه از تشکیل ستاد ملی ازدواج دانشگاهیان خبر داد و افزود: این یک اتفاق ارزشمند است از این‌ جهت که برای حمایت از ازدواج دانشجویی قبلاً نهاد و دانشگاه به‌نوعی دست تنها بودند ولی الآن دستگاه‌های مالی کشور، دستگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های برنامه‌ریز علاوه بر وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد در کنار دانشگاه‌ها در ستاد عضو شدند.

وی با اشاره به تکلیفی مطرح‌شده از سوی مقام معظم رهبری در جلسه‌ی نشست آسیب‌های اجتماعی گفت: در این جلسه گزارشی از موفقیت‌های ازدواج دانشجویی ارائه نمودم، ایشان نهاد را مأمور کردند تا علاوه بر بحث مأموریت‌های قبلی، موضوع ازدواج را در گستره چندمیلیونی دانشگاهیان پیگیری کنند، قطعاً به لطف خداوند تشکیل این ستاد اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی با اشاره به الگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بحث ازدواج گفت: الگوهایی که ان شاء الله از این دانشگاه ارائه ‌شود، دستمایه خوبی برای توسعه این مهم در قالب آیین‌نامه‌های ابلاغی به مجموعه دستگاه‌های آموزشی عالی خواهد بود. یک فکر و یک تأمل و توجه هم آقای دکتر زالی و همکارانشان نسبت به اعضای هیئت‌علمی مجرد داشته باشند که احساس کنند اگر ازدواج کنند راحت‌تر می‌توانند از این مسیر تعیین‌شده دانشگاه عبور کنند.

وی در خاتمه برای همه زوجین دانشجو زندگی‌های پر از عطر خوش معنویت و عشق و محبت و صفا، فرزندان صالحی، دوری از گناه و اختلاف‌افکنی‌های شیطان‌ها و عاقبت‌به‌خیری و روسفیدی محضر خداوند تبارک‌وتعالی و خوشبختی و سعادت از درگاه خداوند مسألت داشتند.

ازدواج‌های دانشجویی یکی از باثبات و موفق‌ترین ازدواج‌ها هستند

رئیس دانشگاه ازدواج‌های دانشجویی را یکی از باثبات و موفق‌ترین ازدواج‌ها برشمرد و گفت: امروز تشویق‌ و ترتیب جوانان به ازدواج از یک امر اجتماعی به یک ‌ضرورت اجتماعی بدل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی، مراسم جشن مجازی ازدواج ‌دانشجویی شاخه نبات با حضور دکتر زالی رئیس دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،حجت الاسلام والمسلمین فرهاد زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از مسئولان عصر دوشنبه سوم خردادماه در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار شد.

دکتر زالی در این مراسم ضمن تبریک پیوند ۸۵ زوج دانشجوی دانشگاه، تقارن این مراسم خجسته را با سوم خردادماه و سالروز آزادسازی خرمشهر به فال نیک گرفت و رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی جوانان این مرز و بوم در دوران دفاع مقدس را بی‌بدیل و بی‌نظیر برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: با تلاش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ازدواج‌های دانشجویی به یک سبک و سیاق در فرهنگ ایرانی مبدل شد.

رئیس دانشگاه ازدواج‌های دانشجویی را یکی از محکم‌ترین و پیوسته‌ترین و باثبات‌ترین ازدواج‌ها برشمرد و با اشاره به مطالعات صورت گرفته در این خصوص گفت: پایین‌ترین میزان‌جدایی را در این مدل ازدواج شاهد هستیم. ازدواج‌های دانشجویی از ثبات بسیاری برخوردارند و از موفق‌ترین ازدواج‌ها محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر ضرورت تسهیل فرهنگ ازدواج در جامعه گفت: امروز تشویق‌ و ترتیب جوانان به ازدواج از یک امر اجتماعی به یک ‌ضرورت اجتماعی بدل شده است.

به گفته دکتر زالی کشور در آستانه سیاه‌چاله پیری قرار دارد و سرعت رشد سالمندی در کشور بسیار نگران‌کننده است که باید با یک نگاه عمیق ‌و استراتژیک در این راستا عمل کنیم.

رئیس دانشگاه با اشاره به آمار مردان و زنان مجرد ایرانی گفت: از ۱۳ میلیون مرد و زن مجرد ایرانی ۲, ۵ میلیون نفر آنان از سن ازدواج عبور کردند.

وی ازدواج را قطعه‌ای وزین و ارزشمند از زندگی بشر ذکر کرد و تلاش مؤثر و کارآمد نهادهای مختلف در راستای ترغیب جوانان به ازدواج در سطح ملی را لازم برشمرد.

دکتر زالی پایداری و ثبات ازدواج‌های دانشجویی را نتیجه انتخاب درست و گزینش صحیح همسر در این دوران دانست و گفت: ذات و سلوک ‌زندگی دانشجویی خشوع و قناعت است زیرا دانشجو‌ محدودیت‌ها و حداقل‌ها را پذیرفته است.

دکتر زالی افزود: شخصیت دانشجو همراه با ساده زیستی است و ازدواج دانشجویی باعث‌ افزایش عملکرد تحصیلی و حرفه‌ای دانشجویان می‌شود.

رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد:  ازدواج دانشجویی در مطلوب‌ترین سن صورت می‌گیرد و باعث بالندگی می‌شود.

رئیس دانشگاه در خاتمه ضمن تقدیر از تمامی متصدیان این برنامه، زوج‌های دانشجو را به فرزند آوری تشویق کرد و به آنان نوید داد هرکدام از زوج‌ها که گوی سبقت را در این راستا برباید از سوی هیئت‌رئیسه دانشگاه هدیه‌ای نفیس اهدا می‌شود.

در ابتدای این مراسم  دکتر امام هادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ضمن قرائت غزلیاتی از حافظ به فضیلت ازدواج‌های دانشجویی اشاره کرد.

وی ضمن تبریک به دانشجویان نخبه و فرهیخته دانشگاه که امروز برای یک زندگی مشترک پیمان می‌بندند برای آنان آرزوی سعادت و خوشبختی و شادکامی کرد.

 

خانواده بستر بندگی و پرستش خداوند است

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سرلک نیز ضمن تبریک به زوج‌ها به بیان توصیه‌هایی به آن‌ها پرداخت.

به گفته وی تشکیل خانواده راه و مسیری برای تکامل انسان است و انسان برای عشق و عاشقی به دنیا آمده است و این عاشقی در بستر خانواده شکل می‌گیرد.وی خانواده را بستر بندگی و پرستش خدا برشمرد و به زوجه‌ای دانشجو یادآور شد که از این پس نگاه‌های محبت‌آمیز آنان به یکدیگر عین بندگی و عبادت است.

حجت الاسلام والمسلمین سرلک ضمن تبریک مجدد به زوجه‌ای دانشجو تأکید کرد: جلوه عشق الهی در عشق به همسر است و اگر همسر خوبی باشید می‌توانید در سایر نقش‌ها اعم از والدی، فردی، اجتماعی، حرفه‌ای نیز موفق باشید.

حجت الاسلام والمسلمین فرهاد زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در خاتمه این جشن معنوی ضمن بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر یاد و خاطره جوانان و شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.وی ضمن تبریک به زوجین دانشجو توصیه‌هایی به آنان کرد و به معرفی بخش مشاوره امور زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین فرهاد زاده  در خاتمه این مراسم به‌صورت نمادین عقد ازدواج یکی از زوج‌های حاضر در مراسم را جاری کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این مراسم به همت انجمن اسلامی ۱۳۴۸ و با مشارکت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاونت دانشجویی و فرهنگی و حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم از سوی ریاست دانشگاه به هر یک از زوجین ۲۰ میلیون ریال و از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مبلغ ۱۰ میلیون ریال و یک‌قلم کالا از سوی بنیاد احسان اهدا شد.

انتهای پیام/