خواب آشفته آمریکایی‌ها تعبیر نخواهد شد

نگاهی به مواضع اخیر رهبر انقلاب پیرامون مسئله فلسطین و توطئه‌های دشمن علیه آن خواب آشفته آمریکایی‌ها تعبیر نخواهد شد […]

نگاهی به مواضع اخیر رهبر انقلاب پیرامون مسئله فلسطین و توطئه‌های دشمن علیه آن

خواب آشفته آمریکایی‌ها تعبیر نخواهد شد

رهبر انقلاب اسلامی طی بیاناتی ضمن اشاره به نقشه‌ی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی فلسطین و قدس و توطئه‌ی موسوم به «معامله‌ی قرن» فرمودند: «یهودی‌سازی فلسطین خواب آشفته‌ای است که دیده‌اند؛ نه آن اتّفاق می‌افتد نه معامله‌ی قرن.» (۱۳۹۷/۴/۳۱)
این سخنان رهبر انقلاب را باید در ادامه‌ی موضع‌گیری‌های ایشان در رابطه با «مسئله‌ی فلسطین» و «توطئه‌های استکبار جهانی و صهیونیسم» مورد توجه قرار داد. با نگاهی به بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌توان نگاه و مواضعِ اخیر ایشان در رابطه با این موضوع را بهتر فهم کرد. به‌صورت خلاصه این مواضع که در ادامه‌ی خط اعتقادی و سیاسی انقلاب اسلامی در مسئله‌ی فلسطین است را در چهار محور می‌توان تبیین نمود:
 
۱. توجه دادن امت اسلامی نسبت به اهمیت مسئله فلسطین
یکی از اصلی‌ترین راهبردهای رهبر انقلاب در این عرصه، یادآوری مداوم اهمیت مسئله‌ی فلسطین است. تأکید بر جایگاه بنیادین فلسطین از سویی و ضرورتِ عدم غفلت امت اسلامی از این مسئله و هوشیاری در مقابل «توطئه‌ی فراموشی فلسطین» از سوی دیگر، از جمله خطوط اصلی مورد تأکید رهبر انقلاب بوده است: «مسئله‌ی فلسطین در رأس همه‌ی مسائل بین‌الملل اسلامی در مقابل استکبار است.»(۱۳۹۷/۱/۱۵) «استکبار جهانى و در رأس آن‌ها آمریکا میخواهند این منطقه را سرگرم و مشغول به خود بکنند تا رژیم صهیونیستى نفَس راحتى بکشد؛ اینها میخواهند مسئله‌ى فلسطین را به فراموشى بسپرند، اینها میخواهند وجود یک جغرافیا و یک ملّت را انکار کنند. فلسطین یک کشور پدیدآمده‌ى جعلىِ امروزى نیست، فلسطین هزاران سال تاریخ دارد، ملّت فلسطین یک ملّت است، صاحب یک سرزمین است، صاحب یک منطقه‌ى جغرافیایى است؛ استکبار میخواهد اینها را انکار کند و ملّت فلسطین را انکار کند… مسئله‌ى فلسطین مسئله‌ى محورى دنیاى اسلام است، مسئله‌ى فلسطین مسئله‌اى است که هیچ کشورى نباید فراموش کند؛ هیچ کشور اسلامى بلکه حتّى کشورهایى که از وجدان انسانى برخوردارند، نباید فراموش کنند که این یک مسئله‌ى اصلى است، مسئله‌ى اساسى است.» (۱۳۹۵/۴/۱۶)

منطقه‌ی غرب آسیا در مقطع کنونی دستخوش تحولاتی اساسی است. شکست جریانات تکفیری در سوریه و عراق از سویی و طراحی‌های جدید دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی از سوی دیگر، اتفاقات مهمی را در این منطقه شکل داده است. از جمله موضوعاتی که موضع‌گیری صریح رهبر انقلاب را در پی داشت بحث «پایتخت فلسطین» بود.

۲. افشای نقشه و برنامه دشمن
منطقه‌ی غرب آسیا در مقطع کنونی دستخوش تحولاتی اساسی است. شکست جریانات تکفیری در سوریه و عراق از سویی و طراحی‌های جدید دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی از سوی دیگر، اتفاقات مهمی را در این منطقه شکل داده است. از جمله موضوعاتی که موضع‌گیری صریح رهبر انقلاب را در پی داشت بحث «پایتخت فلسطین» بود. آمریکایی‌ها طی برنامه‌ای سفارت خود را از تل‌آویو به قدس اشغالی انتقال دادند و این شهر را به‌عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل مورد شناسایی قرار دادند؛ موضوعی که با واکنش مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای روبه‌رو شد: «اینکه ادّعا میکنند میخواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام بکنند، این از عجز اینها است، از ناتوانی اینها است. در قضیّه‌ی فلسطین دستهای اینها بسته است، با این کار هم بلاشک ضربه‌ی بزرگ‌تری خواهند خورد و دنیای اسلام در مقابل اینها خواهد ایستاد.(۱۳۹۶/۹/۱۵) «قدس هم بلاشک پایتخت این فلسطین است و هیچ‌گونه خدشه‌ای بر این فکر اساسی و این حقیقت امکان ندارد که وارد بشود. و این کاری هم که حالا آمریکایی‌ها کردند و میکنند که نسبت به قدس این غلط زیادی را این شخص کرده -البتّه این کسی که امروز در آمریکا بر سر کار است، این یک‌قدری با صراحت بیشتری کار میکند، [ولی] دیگران هم همین روش را ادامه میدادند، آنها هم با این تفاوتی نداشتند- این چیزی است که بلاشک به جایی نخواهد رسید و قادر نیستند که این کاری را که گفته‌اند، به انجام برسانند.» (۱۳۹۶/۱۰/۲۶)

یکی دیگر از نقاط کلیدی برنامه‌ی دشمن که به صراحت از سوی رهبر انقلاب مورد توجه قرار گرفت، طرح موسوم به «معامله‌ی قرن» بود: «دشمن متمرکز شده است روی دنیای اسلام… مسئله‌ی فلسطین و این سیاست شیطانی و خبیثی که آمریکا در مورد فلسطین در نظر گرفته است، اسمش را هم گذاشته است «معامله‌ی قرن»… این خواب آشفته‌ای که اینها دیده‌اند که خیال میکنند بیت‌المقدّس را بگیرند و میگویند هم روی شهر، هم زیر شهر، هم اعماق شهر -شرقش، غربش، همه‌جایش- باید دست یهود باشد، غلط بیخودی میکنند؛ این اتّفاق نخواهد افتاد.» (۱۳۹۷/۴/۲۵)

۳. ارائه راه‌حل منطقی برای مسئله
یکی دیگر از محورهایی که به‌روشنی در بیانات و مواضع رهبر انقلاب پیرامون موضوع فلسطین قابل ردیابی است، راه‌حل این مسئله‌ی تاریخی و دردآور است. ایشان برگزاری یک «رفراندوم عمومی» و مراجعه به نظر و خواست مردم فلسطین را راه‌حل این مسئله معرفی کرده‌اند: «ما گفته‌ایم که امروز دموکراسی و مراجعه‌ی به آراء عمومی یک شیوه‌ی مدرن و پیشرفته است که همه‌ی دنیا هم قبول دارند؛ بسیار خب، برای تعیین نوع حکومت کشور تاریخی فلسطین، به افکار عمومی مردم فلسطین مراجعه کنید، یک رفراندوم راه بیندازید؛ این، چند سال قبل به‌عنوان نظر جمهوری اسلامی و فکر جمهوری اسلامی به سازمان ملل گفته شده و در آنجا ثبت شده. این حرف ما است: آنهایی که واقعاً فلسطینی‌اند -مثلاً فرض کنید آنهایی که لااقل از صد سال پیش به آن‌طرف فلسطینی بودند، هشتاد سال پیش به آن‌طرف فلسطینی [بودند]؛ در فلسطین، هم مسلمان بوده، هم یهودی وجود داشته، هم مسیحی وجود داشته که فلسطینی‌اند- از این فلسطینی‌ها در هر جا که هستند، چه در خود سرزمین‌های اشغالی یعنی کلّ سرزمین فلسطین، و چه در خارج از فلسطین، نظرخواهی بشود؛ هر نظامی را که اینها معیّن کردند برای سرزمین فلسطین، آن نظام مورد قبول است؛ هرچه آنها خواستند.» (۱۳۹۷/۳/۲۰)

البته از آنجا که ماهیت رژیم صهیونیستی و حامیان غربی و آمریکایی‌اش بر زورگویی و تجاوز بنا نهاده شده، رهبر انقلاب همواره «مبارزه و مقاومت» تا حصول نتیجه‌ی نهایی را به‌صورت مبنایی و اساسی مورد توجه و تأکید قرار داده‌اند: «این‌‌جور نیست که اگر چنانچه دست قدرت در مقابل صهیونیست‌‌ها نشان ندهیم، آنها به کسى رحم کنند، ملاحظه‌‌ى کسى را بکنند، حق کسى را رعایت کنند، ابداً؛ تنها علاجى که تا قبل از نابودىِ این رژیم وجود دارد عبارت است از اینکه فلسطینى‌‌ها بتوانند قدرتمندانه برخورد کنند.»(۱۳۹۳/۵/۱) از نگاه آیت‌الله خامنه‌ای امروز مبارزه با اسرائیل، مبارزه با استکبار و سلطه‌گری مستکبرین است: «امروز مبارزه‌ی با رژیم صهیونیستی مبارزه با استکبار است، مبارزه با نظام سلطه است. همچنان‌که می‌بینید شما که علیه رژیم صهیونیستی حرف میزنید، آن مسئول و سیاستمدار آمریکایی، احساس دشمنی و خصومت با شما میکند؛ احساس میکند که به او ضربه زده‌اید؛ واقع قضیّه هم همین است.» (۱۳۹۶/۳/۳۱)

بر همین اساس مذاکره با رژیم صهیونیستی، خیانت است. «امروز بازگشت به عزّت و اقتدار برای امّت اسلامی منحصراً در گرو ایستادگی در برابر استکبار و نقشه‌های خباثت‌آمیز آن است… حرکت به سمت مذاکره با رژیم فریبکار و دروغگو و غاصب، خطای نابخشودنی بزرگی است که پیروزی ملّت فلسطین را به عقب می‌اندازد و جز خسران عاید آن ملّت ستم‌کشیده نمیکند. خیانت برخی سران عرب که اکنون به تدریج در حال آشکار شدن است نیز همین هدف را دنبال میکند. علاج این همه تقویت جناح مبارز و مقاوم در دنیای اسلام و تشدید مبارزه با رژیم غاصب و پشتیبانان آن است.» (۱۳۹۷/۱/۱۵)
 
۴. چشم‌انداز مسئله فلسطین
یکی از نقاط روشن بیانات و مواضع اخیر رهبر انقلاب درباره‌ی مسئله‌ی فلسطین، وعده‌ی آزادی این سرزمین از شر اشغالگران و نابودی قطعی رژیم صهیونیستی است؛ موضوعی که به مناسبت‌های مختلف از سوی ایشان بیان شده است: «رژیم صهیونیستی هم ماندگار نیست؛ این را همه‌ی تجربه‌‌های تاریخی به ما به‌صورت قطعی املا میکند و تفهیم میکند. رژیم صهیونیستی مشکل اصولی دارد. مشکل رژیم صهیونیستی اساس عدم مشروعیّت این رژیم است. رژیم صهیونیستی نامشروع است… پایه‌ی رژیم صهیونیست در این منطقه‌ یک پایه‌ی سست و متزلزل و غلطی است؛ این هم چیزی نیست که کلیدش دست دولتها باشد که بتوانند آن را حل بکنند… عدم مشروعیّت رژیم صهیونیستی در دل امّت اسلامی حک شده است و زایل‌شدنی نیست؛ با تلاش کاخ سفید و با انتقال سفارت به قدس و با این حرفها نمیتوانند این مشکل را حل کنند؛ این مشکل حل‌شدنی نیست. و بدون شک، این رژیمی که بر پایه‌ی باطل تشکیل شده است، به توفیق الهی و با همّت ملّتهای مسلمان نابود خواهد شد و از بین خواهد رفت.» (۱۳۹۷/۳/۲۵)دانلود این فیلم با کیفیت مناسب

در بیانات آیت‌الله خامنه‌ای چشم‌اندازِ روشن فتح و پیروزی فلسطینیان و رهایی فلسطین و قدس شریف، امروز بیش از هر زمان دیگری به صراحت مورد تأکید قرار می‌گیرد: «قضیّه‌ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و شهر مقدّس بیت‌المقدّس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند و قبله‌ی اوّل مسلمانها برای مسلمانها باقی خواهد ماند… و به توفیق الهی و به توفیق پروردگار، امّت اسلامی و ملّت مسلمانِ فلسطین بر دشمنان خودشان قطعاً پیروز خواهند شد و خواهند دید آن روزی را که ریشه‌ی رژیم جعلی صهیونیست از سرزمین فلسطین کنده خواهد شد.»(۱۳۹۷/۴/۲۵) «قطعاً دشمن نمیتواند در قضیّه‌ی فلسطین، موفّقیّت مورد نظر خودش را پیدا کند و فلسطین آزاد خواهد شد؛ تردیدی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد. ممکن است اندکی دیرتر، اندکی زودتر، لکن قطعاً این اتّفاق خواهد افتاد و مبارزه‌ی امّت اسلامی برای نجات فلسطین ان‌شاءالله به نتیجه خواهد رسید.»(۱۳۹۶/۹/۱۵) و «آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا و کوچک‌تر از آمریکا و اذناب آمریکا، در قبال حقیقت و سنّت الهی در مورد فلسطین هیچ غلطی نمیتوانند بکنند.» (۱۳۹۷/۲/۲۷)

منابع:
۱. موضع‌گیری رهبر انقلاب درباره نقشه یهودی‌سازی فلسطین ۱۳۹۷/۴/۳۱
۲. پاسخ رهبر انقلاب به نامه آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس ۱۳۹۷/۱/۱۵
۳. بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی ۱۳۹۵/۴/۱۶
۴. بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ ۱۳۹۶/۹/۱۵
۵. بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌ المجالس سازمان همکاری اسلامی ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
۶. بیانات در دیدار کارگزاران حج ۱۳۹۷/۴/۲۵
۷. بیانات در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها ۱۳۹۷/۳/۲۰
۸. بیانات در دیدار دانشجویان ۱۳۹۳/۵/۱
۹. بیانات در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها ۱۳۹۶/۳/۳۱
۱۰. بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی ۱۳۹۷/۳/۲۵
۱۱. بیانات در محفل انس با قرآن کریم ۱۳۹۷/۲/۲۷