پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه پزشکان است

پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه پزشکان است   حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در چهاردهمین محفل انس با قرآن و اهل‌بیت […]

پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه پزشکان است

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در چهاردهمین محفل انس با قرآن و اهل‌بیت (ع) طبابت را وظیفه پزشکان دانست و افزود: پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه شما است حالا پول هم هست الحمدالله، اگر یک‌زمانی هم مردم اعتصاب کردند که پول به دکترها ندهند یا دولت به هر دلیلی فیش حقوق را قطع کرد نمی‌توانید شما بگویید پول نمیدن ما هم نمیریم کار ما واجب است کسی اگر بتواند یک نفر را نجات دهد ولی نجات ندهد پاش گیر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، چهاردهمین محفل انس با قرآن و اهل‌بیت (ع) با حضور جمعی از ائمه جماعات واستادان و مدیران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در این محفل نورانی پس از قرائت قرآن توسط قاریان قرآن و جمع خوانی ایاتی از کلام الله مجید، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور با حضور در این جمع قرآنی به سخنرانی و تفسیر آیاتی از قرآن پرداخت.وی در آغاز سخنرانی خود کلمه طبیب را یکی از اسم های خدا خواند و گفت: طبابت مال شماست اثر با خداست، خدا میگه دست منه خداوند برای بیماران خط ویژه رفته نه فقط شما آمبولانس دارید؛ یعنی در نماز روزه حج زکات در همه اینها (برای بیماران) تخفیف میدن.منتها کار ضریبش فرق میکند یعنی در همه دنیا پزشک هست، متخصص و بیمارستان همه جا هست، اماجمهوری اسلامی ایران و شخص شما یک خورده فرق میکند حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به داستان یوسف و زلیخا و فرار یوسف از دام شیطان گفت: یوسف می‌دوید که گناه نکند زلیخا می‌دوید که گناه بکند این فرق می‌کند جراحی شکم پاره می‌کند چاقوکش هم شکم پاره می‌کند منتها به جراح پولش را می‌دهند از چاقوکش پول می‌گیرند از این حیث فرق می‌کند این عالم حدیث در ادامه طبابت را وظیفه پزشکان دانست و افزود: پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه شما است حالا پول هم هست الحمدالله، اگر یک‌زمانی هم مردم اعتصاب کردند که پول به دکترها ندهند یا دولت به هر دلیلی فیش حقوق را قطع کرد نمی‌توانید شما بگویید پول نمیدن ما هم نمیریم کار ما واجب است کسی اگر بتواند یک نفر را نجات دهد ولی نجات ندهد پاش
گیر است. کما این‌که هجرت واجب است.
وی با اشاره به سابقه چهل ساله خود در صدا و سیما و برنامه درس هایی از قرآن در خصوص پاسخگویی محضر خدا در روز قیامت گفت: شاید خدا در روز قیامت بگوید تو چهل سال در تلویزیون بودی یک سالش را زبان اردو یاد می‌گرفتی هجرت می‌کردی می‌رفتی به هندوستان بین گاو پرست ها اگر ۳۹ سالش را یک آخوند مهاجری بودی آنجا تلاش می‌کردی با زبان اردو شاید هزاران گاو پرست خداپرست می‌شد، تو غلط کردی تو تلویزیون بود، احتمالش هست.
استاد قرائتی در خصوص خطاهای انسان در تشخیص حق و باطل و عمل صالح با اشاره به آیه ای از قرآن گفت: جهنمیان می‌گویند خدایا ما را برگردان به دنیا عمل صالح انجام بدهیم ( نَعْمَلْ صَالِحًا) منتها یک‌کلمه‌ای اضافه می‌گوید (غَیْرَ الَّذِی کُنَّا نَعْمَلُ) این یعنی چه؟ خدایا ما در این دنیا اشتباه کردیم غلط کردیم برمون گردون به دنیا عمل صالح انجام دهیم خوب می‌شویم برگردان ما را خوب می‌شویم غیر از خوبی‌های قبلی، خدایا وقتی در دنیا بودم خیال می‌کردم کارم خوب است حالا پرده رفته است کنار می‌فهمم کارم خوب نیست خیالی بوده و لذا خدا قسمت کنه زیارت امام جواد علیه‌السلام یک دعای دارد دعایش این است أَرِنِی الْحَقَّ حَقّاً درست تشخیص بدهم (فَأَتَّبِعَهُ وَ الْبَاطِلَ بَاطِلًا فَأَجْتَنِبَهُ وَ لَا تَجْعَلْهُ عَلَیَّ مُتَشَابِهاً) کمکم کن حق را حق ببینم تا دنبال کنم باطل را باطل ببینم که دوری‌کنم و فهم حق باطل من را به خودم وامگذار که قاتی می‌کنم. این دعای مهمی است.
استاد قرائتی جز یک دعا همه دعاها را مستحب دانستند و افزودند: اهدنا صراط المستقیم این واجب است همه دعاها مستحب است یک دعای واجب داریم اینم باید روزی ۱۰ بار بگویید چون ۱۷ رکعت نماز ۱۰ رکعت حمد و سوره دارد پیغمبر ما هم بیست بار باید بگوید چون نماز شب بر پیغمبر واجب است یعنی پیغمبری که سوار بر راه مستقیمه نمیگه پیامبر در راه مستقیمه؟ فی صراط المستقیم راجع به پیغمبر نداریم الی صراط المستقیم راجع به پیامبر نداریم می‌گوید یا سین و القرآن الحکیم… تا علی، علی یعنی سواره، چند جای قرآن فرمود پیغمبر تو سوار راه مستقیم هستی، یعنی تسلط دارید به راه مستقیم با این‌که سوار راه مستقیم هستی دو برابر بقیه باید دعای واجب را بگی، این خیلی نکته مهمی است. به حضرت امیرالمؤمنین گفتند شما یکی که راه ات مستقیم است، گفتند تا الآن، فردا چی؟! فردا چی؟حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اتفاقات اخیر که در سطح جامعه بروز کرد گفت: آدم نمی‌داند یه وقت می‌بینی یک کسی که مسئول تعلیم و تربیت بوده است زنش را در حمام با تیر می‌کشد، این بنا است که بیست میلیون بچه را تربیت کند، حالا زن خودش را در خانه خودش می‌کشد، آدم نمی‌داند چه می‌شود استاد پیشکسوت درسهایی از قرآن در ادامه این محفل نورانی در موضوع عدم تشخیص خوب و بد از جانب انسان با انتقاد از استعمال دخانیات در جامعه، افراد سیگاری را نسخ شده خواند و گفت: اینها که سیگار میکشند نسخ شده اند یعنی پول میده
هوا را تلخ می‌کند، بهش گفتم آقا می‌خواهی سیگار بکشی پولت را آتیش بزن چون اگر پولت را آتیش زدی پول رفته ریه‌ات هست، هم پول میدی هم ریه میدی، هرکسی که می‌خواهد سیگار بکشد پول آتش بزند، ولی این چپه شده فکرش یعنی پول می‌دهد تا دود تلخ بخورد، خوب شیرینی می‌خواهی بسم‌الله خرما توت ترش می خوای لیمو ترش ترش و شیرین می‌خواهی پرتقال انار می‌گوید نه من عرق می خوام بخورم گاهی وقت‌ها انسان این رقمی می‌شود؛ یعنی خوب را بد می‌بیند بد را خوب می‌بیند و لذا قرآن همش می‌گوید وذینها شیطان مالهم کارش غلط است اما شیطان می‌آید ذینلهم، گاهی مذهبی‌ها هم همین کار را می‌کنند.
وی در خصوص فهم درست از قران با بیان حکایتی پند آموز افزود: یک کسی اومد گفت ببین دعای اول روز مفاتیح را دیدی صفحه اول دعای ساعت اول ساعت دوم ساعت سوم این یعنی چی؟
دینی که شما به ما معرفی می‌کنید همش باید بشینیم دعا بخونیم، آمریکا رفت فضا رو تسخیر کرد شما نشسته‌اید اینجا دعا می‌خوانید، این فهم کج است، معنایش این نیست که همش دعا بخون معنایش این است که هر ساعتی وقت کردی دعایش هست،مثل‌اینکه بگوییم تهران-قم ساعت ۷ ساعت ۸ ساعت ۹ ساعت ۱۰ معنایش اینکه هر موقع خواستی ماشین هست مثل داروخانه شبانه‌روزی هرلحظه دارو به خواهید بخرید درش باز است. حالا شما هم قرآن سر بگیر بگو کپسول کپسول قرص قرص قران سر گرفتی سر گرفتن نسخه که انسان را خوب نمی‌کند. این مفسر قرآن کریم افزود: کسی وصیت کرده بود یک انبار خرما را به فقرا بدهند حضرت یک‌دانه خرما را برداشت گفت اگر یک‌دانه خرما را با دست خودش به فقرا می‌داد بهتر بود از این‌که بعد از مرگش یک انبار خرما بدهد. چرا؟ برای اینکه ما فقط اقتصادی نگاه نکنیم، اقتصادی بله یک انبار خرما افراد بیشتری را سیر می‌کند تا یک‌دانه ولی بحث شکم نیست بحث این است که آیا سخاوت تو هم رشد کرد یا نه انگیزه‌ها در پزشکی در آخوندی فرق می‌کند به چه نیتی؟ یک فرصت‌های پیش می‌آید که استثنایی است، پزشکی اسلامی مسئله نیت براش مهمِ.ببینید فرق می‌کند. اینها در اخلاق غرب نیست که نیت چیست؟!
وی در خصوص نشاط در عبادت و توجه به روحیه جمعی اظهارداشت: اگر کار با اجبار باشد قبول نیست. چرا؟ چون با کسالت نماز می خواند نمی‌خواهد نماز بخواند حالا چون واجبِ می خواند.((وَ هُمْ کارِهُونَ)) در قرآن است زکات هم می‌دهد اما با عشق نمی‌دهد زورکی می‌دهد صدقه می‌دهد دلش به حال فقرا نمی‌سوزد می‌خواهد ماشینش چپ نشود، می‌گوید صدقه بیندازید اول سفره، این برای خودشِ برای اون (فقیر) نیست. میگن اگر به چهل مؤمن دعا کنی دعایت مستجاب می‌شود این معنای اینِ است که باید رشد شما به‌قدری باشد که قبل از این‌که خودتان رو ببینید دیگران را ببینید از درون عاشق شوید.
آنکه می‌گویند به چهل مؤمن به خاطر ایمانش یعنی روحت روحی باشد که روح جمعی باشد توجه به این‌که آدم ((من)) نگوید مهم است. فهم انسان با کمک خداست، شغل شما مثل قضاوت مثل امام جماعتی مثل امام‌جمعگی شغل نیست شما در پزشکی همه‌چیز را به هم پیوند می‌زنید از پا می‌گیرید از چشمم می‌گیرید از پشت دست می‌گیرید
هر جای بدن با کم‌وزیادش می تونید پیوند بزنید اما شغلتان رو با پول پیوند نزنید این پیوند مقدس نیست بعد شما شریک اجر می‌شوید من مریض میشم میام پهلوی شما شما منو راه میندازی وقتی راه افتادم تا آخر عمرم هرچه عبادت کنم ثوابش را شما هم دارید پرستار هم همین‌طور است. جمعی رفتند مدینه یکی مریض شد یکی هم وایسا در خانه گفت من پرستاری‌شان باقی هم رفتند حرم پیغمبر حضرت فرمود اون کسی که پرستاری کرده ثوابش کمتر از او نیست که رفته زیارت.
استاد قرائتی درخصوص انجام کارها به صورت آگاهانه گفت: کار باید آگاهانه باشد خیلی افراد باسواد هم هستند اما بصیرت ندارند خیلی افراد بصیرت دارند اما سواد ندارند یکی از دونه درشت‌های های مملکت می‌گفت نشسته بودم یک شعرخوانم شعر این بود الهی جسم و جانم خسته گشته در رحمت به رویم بسته گشته می‌گفت یک بی‌سوادی بغلم نشسته بود گفت آقا جسم و جان خسته گشته دو ساعت بخواب در رحمت خدا هیچ‌وقت بسته نیست می‌گفت خجالت کشیدم ما شخصیت مملکتی اینم بی‌سواد این‌رو میگن بصیرت یعنی می‌فهمد توی عالم یک خبرهایی هم هست. گاهی وقت‌ها می‌بینید کار خوب است ولی ممکن است قیامت بیایند بگویند بیخود کردی.رئیس ستاد اقامه نماز در فرازهای پایانی سخنرانی خود اسراف را گناه کبیره دانست و تصریح کرد: خدا به اسراف کار وعده هلاکت داده است پرده کنار برود ممکن است چیز دیگری از آب دربیاید هیچ‌کس به خودش نباید اطمینان داشته باشد.گفتنی است در پایان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی همراه با جمعی از شرکت کنندگان در این محفل با اندازه گیری فشار خون خود در ایستگاه سیار بسیج همگانی کنترل فشار خون شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات مستقر در مسجد النبی (ص) ستاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این کمپین ملی پیوستند.